Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Pokomunistinė transformacija Lietuvoje: dvinarės vykdomosios valdžios susiformavimas

Pokomunistinė transformacija Lietuvoje: dvinarės vykdomosios valdžios susiformavimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įvadas. Vykdomoji valdžia demokratijoje. Vykdomosios valdžios esmė ir funkcijos. Vykdomosios valdžios modeliai. Dvinarės vykdomosios valdžios susiformavimas Lietuvoje. Dvinarės vykdomosios valdžios susiformavimas. Vyriausybės vaidmuo. Valstybės prezidento įgaliojimai. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas. Terminas "vykdomoji valdžia" teorijoje pradėtas vartoti daugiau kaip prieš tris šimtus metų. Vėliau šis terminas plačiai vartojamas ir valstybės valdymo praktikoje, todėl susilaukė išsamios analizės filosofų, istorikų ir teisininkų darbuose. Vykdomoji valdžia – viena iš trijų valstybės valdžios rūšių, antroji pagal reikšmę po įstatymų leidžiamosios. Apie ją jau buvo kalbama gilioje senovėje, iš dalies net Aristotelio darbuose. Ypač aktyviai vykdomosios valdžios problemos teoriškai ir praktiškai pradėtos nagrinėti naujausiais laikais, nuo XVIII amžiaus. Ši tema ne ką mažiau aktuali ir mūsų laikais. Visuomenė privalo žinoti, kas šalyje atlieka įstatymų leidžiamosios valdžios vykdomąją funkciją. Kokius vaidmenis atlieka vyriausybė ir prezidentas. Juk ypač dabar dažnai girdime, kaip žmonės nežinodami vyriausybės ar prezidento kompetencijos ribų, dažnai juos kaltina neveiksnumu. Jeigu visa tai būtų plačiau išdiskutuota, galbūt ir visuomenės požiūris būtų kitoks. Ši tema aktuali ir tuo, kad pasauliui žengiant į priekį, žmonės taip pat tampa labiau apsišvietę, todėl kiekvienam svarbu domėtis politika, žinoti, kas valdo šalį ir kodėl valdžia sutelkta būtent jų rankose.
Svarbiausias XX amžiaus pabaigos politinis reiškinys yra pokomunistinė transformacija Eurazijos geopolitinėje erdvėje. Ji vadinama įvairiausiais vardais: "revoliucija", "perėjimas", "suderėta revoliucija", tačiau tai nekeičia jos esmės, nes esmė yra demokratizacija arba – kaip Lietuvoje ar Rytų Centrinės Europos šalyse – redemokratizacija. Pokomunistinė transformacija labai sudėtingas procesas, kurio metu valstybės iš totalitarinės santvarkos pereina prie demokratijos. Tam reikia ne tik kompetetingų ir gerai išmanančių savo darbą teisininkų, politikų, bet ir visuomenės palaikymo bei pastangų prisitaikyti prie naujos tvarkos. Lietuvai, 50 metų gyvenusiai komunistinėje sistemoje, transformuotis nebuvo lengva. Kita vertus, tai nebuvo mums visiškai nauja, tarpukariu jau turėjome valstybės valdymo institucijų pagrindus. Bet dabar reikėjo vėl viską pradėti iš pradžių ir nubrėžti gaires laisvai, demokratinei valstybei. Dar prieš priimant dvinarės vykdomosios valdžios modelį, buvo daugybė diskusijų ir nesutarimų tarp kairiųjų ir dešiniųjų krypčių Lietuvos politikų. Pasirinktas vykdomosios valdžios variantas, nesuteikiant nė vienai pusei didesnės persvaros, buvo pakankamai racionalus sprendimas.
Temos ištirtumo apžvalga. Žvelgiant per literatūrinę prizmę, užsienio autoriai vykdomosios valdžios koncepciją yra ištyrinėję pakankamai gerai. Pirmasis ją nagrinėti ėmėsi Ch. L. Monteskjė XVIII amžiuje. Apie valdžių atskyrimą rašo H.Zeigler knygoje "Politinė bendruomenė" ir pateikia visiškai netikėtą valdžių atskyrimo vertinimą ("Valdžių atskyrimas yra retas ir dažniausiai nepopuliarus valdymo būdas" ). Taip pat nurodo vyriausybės kilmės ir tikslų apibrėžimus. Galimus vykdomosios valdžios sąrangos rmodelius demokratijos sąlygomis išsamiai aptaria G.Sartori savo knygoje "Lyginamoji konstitucinė inžinerija: struktūrų, paskatų ir rezultatų tyrimas". Jis lygina prezidentizmą ir parlamentarizmą pasitelkdamas Prancūzijos ir Lotynų Amerikos pavyzdžius, bei nurodo abiejų sistemų problemas ir jų sprendimo būdus. Kalbant apie Lietuvos vykdomosios valdžios prigimtį ir funkcionavimą, visų pirma reikia paminėti A.Bakavecko monografiją "Lietuvos vykdomoji valdžia". Čia autorius aptaria vykdomosios valdžios esmę, prigimtį, bruožus, funkcijas, institucijas ir t.t.. Labai išsamiai nagrinėja Lietuvos vykdomąją valdžią pradedant prezidento ir vyriausybės institucijomis ir baigiant teritorinėmis vykdomosios valdžios struktūromis. J.Matakas knygoje "Šiuolaikinė valstybė" ir J.Novagrockienė "Politikos mokslo pagrindai" irgi aptarinėja vykdomosios valdžios sitemas, jų funkcijų pasiskirstymą. Darbe taip pat panaudotos L.Tallat-Kelpšos, A.Lukošaičio, J.Žilio, Li Bennich Björkman publikacijos. Tam, kad nustatyti Lietuvos prezidento bei vyriausybės funkcijų ir įgaliojimų kitimą nuo pirmosios Konstitucijos sudarymo, buvo nagrinėjamos 1922m., 1938m., 1992m. konstitucijos.
Tyrimo problema. Mišri vykdomosios valdžios sąrangos prigimtis ir efektyvumas Lietuvoje.
Tyrimo objektas. Tyrimo objektas yra vykdomosios valdžios susiformavimo procesas pereinant iš totalitarinės politinės sistemos į demokratinę.
Tyrimo dalykas. Tyrimo dalykas yra vykdomoji valdžia, jos esmė, funkcijos.
Tyrimo tikslas. Išanalizuoti dvinarės vykdomosios valdžios Lietuvoje atsiradimą ir funkcijas.
Tyrimo uždaviniai:
1) Aprašyti vykdomosios valdžios esmę ir funkcijas;
2) Išsiaiškinti, kokie yra vykdomosios valdžios modeliai;
3) Nustatyti dvinarės vykdomosios valdžios susiformavimo Lietuvoje priežastis;
4) Išryškinti vyriausybės vaidmenį Lietuvoje;
5) Aprašyti Lietuvos Prezidento įgaliojimus.
Tyrimo metodai. Darbe naudojamas aprašomasis, analitinis ir lyginamasis tyrimo metodai. Aprašomasis metodas padės aprašyti vykdomosios valdžios esmę ir funkcijas, analitinis metodas atskleis aplinkybes, lėmusias tokį vykdomosios valdžios susiformavimo modelį šalyje, o lyginamasis metodas leis palyginti prezidento ir vyriausybės institucijas, jų įgaliojimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Dydis67.43 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Pokomunistine transformacija Lietuvoje [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • J. Žukas
Pasidalink su draugais