Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Neokonservatizmas ir konservatizmas

Neokonservatizmas ir konservatizmas

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Klasikinio konservatizmo idėjos. Tradicija, religija, protėviai ir istorija. Žmogus, bendruomenė, tauta. Valstybė, autoritetas ir valdžia. Neokonservatizmas, kaip klasikinio konservatizmo minties tąsa. Neokonservatizmo atsiradimas ir raida. Neokonservatizmo politinė, socialinė ir užsienio politikos idealogija. Lietuva ir konservatoriškos idėjos. Konservatizmas tarpukario Lietuvoje. Konservatizmo ideologija "modernioje" Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

Šio rašto darbo pavadinimas skamba, galbūt, gana abstrakčiai, ar per iššaukiančiai kaip jaunam studentui, tačiau šią temą ėmiausi rašyti neatsitiktynai. Kodėl konservatizmas ir neokonservatizmas, o ne socializmas, liberalizmas? Konservatizmo doktrina yra, man asmeniškai, pati artimiausia iš trijų pagrindinių politinių doktrinų: konservatizmo, socializmo ir liberalizmo. Taigi pirmiausia asmenynės simpatijos pastumėjo imtis rašyti šį darbą. Bet svarbiausia priežastis buvo kitos, konservatizmo ir neokonservatizmo doktrinos yra nepakankamai plačiai nagrinėjamos, mažai išleidžiama knygų konservatoriškos krypties autorių. Knygynuose yra žymiai lengviau įsigyti eilinę liberalios srovės autoriaus knygą, nei rasti pavyzdžiui R.Nisbet knygą Konservatizmas . Šiuo atveju liberalizmo idėjos ir autoriai yra žymiai plačiau pateikiami "visuomenės teismui". Tiesa, šis teismas, be kitos suinteresuotos pusės, šiuo atveju – konservatizmo, tampa neobjektyvus. Matyt tam įtakos turi nesena mūsų šalies patirtis, kai gyvenoje apimti baimių ir suvaržymų, todėl liberalizmas mums atrodo, kaip vaizdžiai tariant "raktas į rojų".
Lietuvoje turime partiją( Tėvynės Sąjunga-Lietuvos konservatoriai, kuri skelbiasi remianti ir besivadovaujanti konservatoriškomis ir neokonservatoriškomis idėjomis ir idealogija, ir ieško savo tapatumo bei įkvėpimo šiose srovėse . Šio rašto darbo tikslas, parodyti neokonservatizmo minties raidą Lietuvoje, kaip rašė prof. Leonidas Donskis pabandyti atskleisti ką "konservuoja" ar norėtų "konservuoti" konservatoriai Lietuvoje . Iš pradžių, pirmoje dalyje apžvelgsime klasikinio konservatizmo atsiradimo kelią, jo pagrindines paradigmas ir sąsajas bei priešpriešas su liberalizmu ir socializmu. Antroje dalyje panagrinėseime neokonservatizmą, atsiradimo aplinkybes, panašumus ir skirtumus su klasikiniu konservatizmu, kas bendro su liberalizmo ir socializmo idealogijomis, kas skiria. Pasistengsime parodyti neokonservytiosios minties vietą šiuolaikinio pasaulio politinėje praktykoje, ir ateitės perspektyvas. Šios dvi dalys padės geriau suprasti pagrindines idėjas klasikinio konservatizmo ir neokonservatizmo minties, toliau nagrinėjant Lietuvos atvejį pasaulinės konservatyvios minties kontekste, trečiojoje rašto darbo dalyje. Pabandysime atsakyti į klausymą- ar Lietuvos konservatyvioji minties tradicija prasidėjo tik po nepriklausomybės, ar jau buvo jos užuomazgos tarpukario Lietuvoje( A.Smetonos tautininkai ir tarpukario krikdemai). Apžvelgiant šių dienų Lietuvą, stengsimės parodyti, kokią vietą neokonservatizmo idėjos užima Lietuvos konservatorių idealogijoje. Kokiu mastu, tai yra deklaruojama ir vykdoma realiai. Ar iš tiesų Lietuvos konservatoriai atstovauja konservatyviosios minties srovei? Ar tik tai imituoja, tai bus svarbiausi klausymai trečiojoje dalyje.
Šiame darbe nauduosiuos tokių užsienio autorių knygomis ir straipsniais, kaip R.Nisbet- Konservatizmas, G.North - An Introduction to Neoconservatism, George H. Sabine, Thomas L. Thorson – Politinių teorijų istorija, Patrick Dunleavy, Brendan O’Leary – Valstybės teorijos. Šių autorių darbų pagalba, daugiausia bus aptariamos pirmos dvi dalys.
Trečia dalis bus rašoma, pagrinde, pagal lietuvių autorius, manau, jie pernelyg dažnai buna mūsų nuvertinti. Tai profesoriai A.Jokubaitis, L.Donskis, kuris yra liberalių pažiūrų , jis save laiko Kavolio pasekėju. Taipogi panaudoti dviejų konkuruojančių dešiniosios srovės Lietuvos partijų politikų : A.Kubiliaus- konservatoriaus bei G.Steponavičiaus – liberalo, pasisakymai iš straipsnių, jie tarsi dalyvauja neakivaizdinėje dvikovoje tarp liberalios ir konservatyvios minties. Taip pat darbe panaudota medžiaga straipsnių iš dviejų knygų, kurios skirtos konservatyviajai minčiai tradicijai, ar šiaip dešinės problemom apsvartyti akademiniu lygiu. Pirmoje, kurios sudarytojas yra doc. V.Radžvilas, šnekama apie dešinės problemas šiuolaikinėje Lietuvoje, galimus šių problemų sprendimo būdus. Kitoje, kurią sudarė žinomas politologas V.Laučius, gvildenamos politikos ir moralės klausymas, liberalų ir konservatorių minties sąlyčio taškai ir skirtumai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Dydis41.85 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Neokonservatizmas ir konservatizmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais