Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Lietuvos kaimyninių valstybių geopolitinės charakteristikos XX amžiuje

Lietuvos kaimyninių valstybių geopolitinės charakteristikos XX amžiuje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos geopolitinės padėties bruožai. Lietuvos santykiai su Rusijos federacija. Okupacinės kariuomenės padaryta žala. Rusakalbių teisių problema Lietuvoje. Kaliningrado sritis. Lietuvos ir Baltarusijos santykiai. Lietuva ir Lenkija. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo. Lietuva ir Baltijos valstybės. Išvados.

Ištrauka

Pasaulis suskirstytas ne tik į fizinius žemės plotus, bet ir į valstybes. Jos skiriasi kalba, valdymo struktūra, kultūra, tačiau visos kartu sudaro politinį pasaulio žemėlapį, į kurį pažvelgę randame daug didelių bei nykštukinių šalių. Dažniausiai valstybė apibūdinama, kaip apibrėžtoje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, pastovius gyventojus ir suverenitetą. Taigi jos egzistavimo pagrindas: piliečiai, apibrėžta teritorija, valstybės institucijos ir nepriklausomybė.
Valstybės gyvavimas susijęs ir su politika, kurios pagalba saugoma nepriklausomybė, valstybingumas, užimama tam tikra vieta tarp kitų tautų ir pan. Sudėtinė ir labai svarbi jos dalis yra geopolitika. Geopolitikos sąvoka vis dažniau vartojama politikoje ar žiniasklaidoje Lietuvoje. Geopolitika turi gana senas tradicijas mūsų šalyje, nes šiam mokslui daug dėmesio skyrė ir pirmieji nepriklausomos Lietuvos geografai profesoriai – K. Pakštas, S. Tarvydas.
Geopolitika – jaunas mokslas, atsiradęs XIX – XX amžių sandūroje. Geografijos ryšys su politika yra bene svarbiausia geopolitinio mąstymo ašis. Geopolitinis pasaulio įvykių aiškinimo būdas remiasi prielaida, teigiančia, kad gamtinės sąlygos lemia politinius, socialinius, ekonominius ir kitus reiškinius. Geopolitikos sąvoką įvedė švedų mokslininkas R. Kjelenas, tačiau jo samprata buvo įtakota Ratcelio ir jo knygos ,,Politinė geografija". Geopolitika naudojasi tikrovės duomenimis. Todėl siekiant įvertinti geopolitinę padėtį reikia geografinių, istorinių, strateginių, etnografinių, ekologinių, sociologinių ir kitų duomenų.
Lietuvos geopolitinė padėtis yra ypatinga, juk Lietuva – tai tiltas tarp Rytų ir Vakarų. Mūsų šalis visuomet traukė kitų valstybių dėmesį, nes Lietuva įsikūrusi Europos žemyno centre ir turi ypatingai patogią padėtį prie Baltijos jūros neužšąlančios padėties. Deja, tokia patraukli geopolitinė padėtis neužtikrina valstybės saugumo, o ypač turint nenuspėjamą kaimynę – Rusiją. Juk jos spaudimą visuomet jautė ir tebejaučia ne tik Lietuva, bet ir kitos Baltijos valstybės. Todėl žinodami savo tautos istoriją ir santykius su kaimyninėmis valstybėmis turime sutikti su S. Tarvydo mintimis, kad sunku rasti Europoje kitą tokią nuskriaustą ar nusiskriaudusią tautinę asmenybę kaip lietuvių tauta.
Lietuvos istorija parodė, kad valstybės geografinė padėtis labai svarbus veiksnys, jog galima tvirtinti, kad valstybių padėtyje slypi jų likimas. Todėl šalies geopolitinės situacijos supratimas ir jos tinkamas vertinimas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių valstybės nepriklausomybės ir savarankiškumo išsaugojimą, ekonominės galios augimą, tarpusavio santykių su kitomis valstybėmis plėtojimą ir pan. Kita vertus, nereikėtų pervertinti nei teigiamai, nei neigiamai šalies geopolitinės padėties, kad ir kokia ji būtų: ,,palanki‘‘, ,,nepalanki‘‘, ,,saugi‘‘ ar ,,pavojinga‘‘, nes protinga politika, diplomatija, gerai išvystyta ekonomika, geranoriški santykiai su kaimynais ir kitomis valstybėmis gali pagerinti nepalankią geografinę valstybės padėtį. Taigi akivaizdi tik geopolitikos svarba valstybei, nes jos pagrindinis tikslas yra išlikti, o norėdama tai padaryti ji turi save suvokti tiek regioninėje, tiek globalioje pasaulio erdvėje.
Šiame kursiniame darbe glaustai, bet aiškiai stengsiuosi išnagrinėti pagrindinius klausimus, susijusius su Lietuvos geopolitika. Pagrindinis uždavinys bus aptarti kaimyninių valstybių geopolitiką, taip pat tų valstybių ir Lietuvos santykius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis50.47 KB
AutoriusRūta
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasDoc. D. Milevičienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos kaimyniniu valstybiu geopolitines charakteristikos XX amziuje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 25 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Doc. D. Milevičienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą