Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Rinkimų sistemos ir jų politinės pasekmės (2)

Rinkimų sistemos ir jų politinės pasekmės (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas - apžvelgti rinkimų sistemų tipų įvairovę, jų taikymą Lietuvos politinėje sistemoje. Rinkimų sistemos samprata ir tipai. Daugumos atstovavimo (mažoritarinė) rinkimų sistema. Santykinės daugumos sistema. Absoliučios daugumos sistema. Proporcingo atstovavimo rinkimų sistema. Proporcijų apskaičiavimo metodai ir formulės. Rinkiminės kvotos metodas. "didžiausių likučių" metodas. "didžiausio vidutinio" metodas. E. Hagenbacho–Bischoffo metodas. Rinkimų sistemų proporcingumas. Mišri rinkimų sistema. Rinkimų sistemų pranašumai ir trūkumai. Daugumos atstovavimo (mažoritarinės) rinkimų sistemos privalumai ir trūkumai. Proporcinės rinkimų sistemos privalumai ir trūkumai. Rinkimų sistemų poveikis. Rinkimai Lietuvos respublikoje. Lietuvos respublikos prezidento rinkimai. Europos parlamento rinkimai. Lietuvos respublikos savivaldybių tarybų rinkimai. Savivaldybių tarybų rinkimų tvarkos keitimas. Tiesioginiai savivaldybių tarybų merų rinkimai. Savivaldybių tarybų rinkimų sistemos keitimas. Lietuvos respublikos seimo rinkimai. Išvados. Summary.

Ištrauka

Temos aktualumas. Rinkimai – svarbiausia piliečių dalyvavimo valstybės valdyme forma, tautos politinės valios išraiška. Rinkimai vaidina svarbų vaidmenį šalies politiniame gyvenime. Jie užtikrina faktinį piliečių dalyvavimą sprendžiant valstybės ir visuomenės reikalus. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 4 straipsnyje nustatyta, kad "Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus" . Taigi, rinkimų paskirtis yra demokratijos įgyvendinimas, tautos atstovų išrinkimas ir valstybės valdžios institucijų suformavimas.
Rinkimų paskirties įgyvendinimą užtikrina šalies konstitucijoje ir rinkimų įstatymuose nustatyta rinkimų sistema. Rinkimų sistema juridiniu požiūriu - tai balsavimo rezultatų nustatymo būdas, o politiniu - instrumentas, kuriuo naudodamasi viena ar kita politinė grupuotė stengiasi gauti daugumą vietų atstovaujamame institute . Rinkimų sistema yra svarbi ne tik balsavimo rezultatų nustatymui, bet iš esmės veikia visą rinkiminį procesą, valstybės politinės sistemos stabilumą, politinių partijų skaičių ir daugelį kitų veiksnių. Dėl šios priežasties rinkimų sistemos yra dažnas politologų ir visuomenės veikėjų diskusijų objektas. Pastaruoju metu ypač daug diskutuojama apie poreikį keisti vietos savivaldos rinkimų tvarką.
Lietuvoje rinkimų sistemų tema nėra plačiai nagrinėta. Rinkimų sistemų specifiką savo darbuose plačiau tyrinėjo politologai A. Krupavičius, A. Lukošaitis, J. Matakas. Tuo tarpu užsienio autoriai rinkimų sistemoms skyrė daugiau dėmesio. Rinkimų sistemas nuodugniai tyrė G. Sartori, B. Grofmanas, A. Lijphartas, D. M. Farrellas ir kiti politikos mokslų specialistai.
Darbo problema - rinkimų sistemų įtvirtinimas Lietuvos Respublikoje ir jų taikymo trūkumai.
Darbo objektas - rinkimų sistemos ir jų politinės pasekmės Lietuvos Respublikoje.
Darbo tikslas - apžvelgti rinkimų sistemų tipų įvairovę, jų taikymą Lietuvos politinėje sistemoje.
Uždaviniai:
1. Išanalizuoti teorinę ir norminę literatūrą, susijusią su nagrinėjama tema.
2. Pateikti rinkimų sistemos sampratą, aprašyti dažniausiai taikomus rinkimų sistemų tipus, jų pranašumus ir trūkumus.
3. Išanalizuoti rinkimų sistemų taikymo ypatumus Lietuvos Respublikoje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Dydis34.17 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rinkimu sistemos ir ju politines pasekmes (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Stanislava Sarapienė
Pasidalink su draugais