Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Lietuvos geopolitinės padėties bruožai

Lietuvos geopolitinės padėties bruožai

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Geopolitikos samprata. Lietuvos geopolitinės padėties raida. Lietuvos geopolitinės padėties bruožai. Baltijos valstybių geostrateginė padėtis. Lietuvos gamtinė aplinka. Lietuvos bendradarbiavimo su artimiausiomis valstybėmis perspektyva. Lietuvos ir Šiaurės šalių santykiai. Išvados. Summary.

Ištrauka

Pasaulis suskirstytas ne tik į fizinius žemės plotus, bet ir į valstybes. Jos skiriasi kalba, valdymo struktūra, kultūra, tačiau visos kartu sudaro politinį pasaulio žemėlapį, į kurį pažvelgę randame daug didelių bei nykštukinių šalių. Bet kas yra valstybė? Kokie veiksniai lemia jos egzistavimą? Dažniausiai valstybė apibūdinama, kaip apibrėžtoje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, pastovius gyventojus ir suverenitetą. Taigi jos egzistavimo pagrindas: piliečiai, apibrėžta teritorija, valstybės institucijos ir nepriklausomybė. Būna atvejų, kai valstybė išnyksta tik tai tam, kad po kurio laiko vėl atgimtų. Toks pavyzdys galėtų būti ir Lietuva, kurios nueitas kelias, kupinas pakilimų ir praradimų, kančių ir šlovės.
Valstybės gyvavimas susijęs ir su politika, kurios pagalba saugoma nepriklausomybė, valstybingumas, užimama tam tikra vieta tarp kitų tautų ir pan. Sudėtinė ir labai svarbi jos dalis yra geopolitika. Geopolitikos sąvoka vis dažniau vartojama politikos ar žiniasklaidos diskursuose ir Lietuvoje. Geopolitika turi gana senas tradicijas mūsų šalyje, nes šiam mokslui daug dėmesio skyrė ir pirmieji nepriklausomos Lietuvos geografai profesoriai – K. Pakštas, S. Tarvydas, kurių išsakytos mintys dar ir dabar jaudina skaitytojus. Deja, šiandien nedaugelis žmonių atidžiau įsigilina į jos svarbą valstybei, o tuo labiau, ką geopolitika nagrinėja.
Geopolitika – jaunas mokslas, atsiradęs XIX – XX amžių sandūroje. Geografijos ryšys su politika yra bene svarbiausia geopolitinio mąstymo ašis. Geopolitinis pasaulio įvykių aiškinimo būdas remiasi prielaida, teigiančia, kad gamtinės sąlygos lemia politinius, socialinius, ekonominius ir kt. reiškinius. Geopolitikos sąvoką įvedė švedų mokslininkas R. Kjelenas, tačiau jo samprata buvo įtakota Ratcelio ir jo knygos ,,Politinė geografija‘‘. Geopolitika naudojasi tikrovės duomenimis. Todėl siekiant įvertinti geopolitinę padėtį reikia geografinių, istorinių, strateginių, etnografinių, ekologinių, sociologinių ir kt. duomenų.
Visi žinome, kad Lietuvos geopolitinė padėtis ypatinga, juk Lietuva – tai tiltas tarp Rytų ir Vakarų. Mūsų šalis visuomet traukė kitų valstybių dėmesį, nes Lietuva įsikūrusi Europos žemyno centre ir turi ypatingai patogią padėtį prie Baltijos jūros neužšąlančios padėties. Deja, tokia patraukli geopolitinė padėtis neužtikrina valstybės saugumo, o ypač turint nenuspėjamą kaimynę – Rusiją. Juk jos spaudimą visuomet jautė ir tebejaučia ne tik Lietuva, bet ir kitos Baltijos valstybės. Tikriausiai ši didžioji mūsų kaimynė nesusitaikė su Baltijos valstybių integracija į Vakarus ar kitas euroatlantines struktūras, todėl Rusija vis dar nori parodyti, kad Baltijos valstybės, o kartu ir Lietuva yra jos geopolitinės įtakos zonoje. Todėl žinodami savo tautos istoriją ir santykius su kaimyninėmis valstybėmis turime sutikti su S. Tarvydo mintimis, kad sunku rasti Europoje kitą tokią nuskriaustą ar nusiskriaudusią tautinę asmenybę kaip lietuvių tauta. Nes mūsų tautai teko apsigyventi mažame, gražiame, bet labai pavojingame Europos kampelyje, kurio pavydi mūsų didieji kaimynai. Lietuvos istorija parodė, kad valstybės geografinė padėtis labai svarbus veiksnys, jog galima tvirtinti, kad valstybių padėtyje slypi jų likimas. Todėl šalies geopolitinės situacijos supratimas ir jos tinkamas vertinimas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių valstybės nepriklausomybės ir savarankiškumo išsaugojimą, ekonominės galios augimą, tarpusavio santykių su kitomis valstybėmis plėtojimą ir pan. Tad valstybė būtinai turi išstudijuoti savo geopolitinę padėtį, nes yra ne tik padėties neigiamybių, bet ir teigiamybių, kurias reikia mokėti išnaudoti savo šaliai turtinti ir stiprinti. Kita vertus, nereikėtų pervertinti nei teigiamai, nei neigiamai šalies geopolitinės padėties, kad ir kokia ji būtų: ,,palanki‘‘, ,,nepalanki‘‘, ,,saugi‘‘ ar ,,pavojinga‘‘, nes protinga politika, diplomatija, gerai išvystita ekonomika, geranoriški santykiai su kaimynais ir kitomis valstybėmis gali pagerinti nepalankią geografinę valstybės padėtį. Taigi akivaizdi tik geopolitikos svarba valstybei, nes jos pagrindinis tikslas yra išlikti, o norėdama tai padaryti ji turi save suvokti tiek regioninėje, tiek globalioje pasaulio erdvėje.
Šiame kursiniame darbe glaustai, bet aiškiai stengsiuosi išnagrinėti pagrindinius klausimus, susijusius su Lietuvos geopolitika. Tad pirmiausia pagrindinis uždavinys bus aptarti geopolitikos sampratos įvairovę bei kitas su ja susijusias sąvokas. Tuomet išsamiau apžvelgsiu Lietuvos geoistoriją ir jos raidą, pagrindinius mūsų šalies geopolitikos bruožus bei gamtinę aplinką. Kitas tikslas bus aptarti Lietuvos santykius su kitomis valstybėmis, tarptautinėmis organizacijomis bei stengsiuosi nurodyti, kokios grėsmės gali kilti Lietuvos saugumui. Nes būtina atskleisti ne tik gerąsias Lietuvos geopolitinės padėties savybes, bet ir išsiaiškinti trūkumus, juk norint, kad šalis gyvuotų, visada naudinga žinoti ne tik stipriąsias, bet ir silpnąsias valstybės geopolitinės padėties puses. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Dydis57.87 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos geopolitines padeties bruozai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 25 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Asist. E. Špokas
Pasidalink su draugais