Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos (TSRS) reformos

Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos (TSRS) reformos

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Ideologiniai ir politiniai pokyčiai Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungoje (TSRS) valdant Nikitai Chruščiovui. Destalinizacija valdant Nikitai Chruščiovui. Slaptoji kalba. Kubos krizė ir "Taikaus sambūvio" doktrina. Ideologinai ir politiniai pokyčiai TSRS valdant Michailui Gorbačiovui. M. Gorbačiovo politika – perestroika. Glasnost. Perestroikos ir Glasnost politikos vertinimas. Ar buvo įmanoma reformuoti TSRS jos nesugriaunant. Išvados.

Ištrauka

Nikitos Chruščiovo ir Michailo Gorbačiovo vykdyta politika svarbi ne tik reformuojant SSRS, bet ir viso Šaltojo karo eigai ir galiausiai pabaigai, sovietinės imperijos žlugimui.
N. Chruščiovo paskelbta politika vadinama "socializmu žmogišku veidu". Svarbiausi ideologiniai pokyčiai jo valdymo metu įvyko po dvidešimtojo partijos suvažiavimo, kai N. Chruščiovas pasakė savo garsiąją kalbą "Apie asmenybės kultą ir jo pasekmes". Šioje kalboje N. Chruščiovas pasmerkė stalinistinio režimo nusikaltumus ir Stalino kultą (destalinizacija). Buvo panaikintas GULAG'as, paleisti apie 7 mln. GULAG'o kalinių. N. Chruščiovo liberalėjanti politika sukėlė neramumus Vengrijoje, kurie buvo žiauriai numalšinti. Iš kitos pusės, jo valdymo laikotarpiu SSRS ėmė lenkti JAV ginklavimosi varžybose, pirmavo ir kosmoso užkariavime. Valdant N. Chruščiovui vykdytos permainos ir žemės ūkyje. Per kelis metus padidėja ariamos žemės 1/3. 1956 m. žemės ūkio derlius padidėja 1,5 karto. 1955 m. paskelbiama kukurūzų epopėja. 1957 m. N. Chruščiovas paskelbia, kad SSRS tikslas - aplenkti JAV mėsos ir pieno gamyboje per 3 metus.
Michailo Gorbačiovo paskelbta politika – Perestoika (pertvarkymas). Daugumos politologų nuomone naujoji politikos kryptis neišvengiamai artino SSRS žlugimą. M. Gorbačiovas skelbė liberalizaciją, žodžio ir spaudos laisvėjimą, palaikė ir mezgė naujus kontaktus su užsienio šalių vadovais. Jo valdymo metu baigėsi Šaltasis karas, griuvo Berlyno siena, iš Sąjungos išstojo Baltijos šalys, taip sukėlusios sovietinės imperijos žlugimą.
Mano darbo tikslas - paaiškinti SSRS reformavimo lūžinius momentus valdant Nikitai Chruščiovui ir Michailui Gorbačiovui.
Siekiu išaiškinti esminius "socializmo žmogišku veidu" ir "perestroikos" bruožus, ideologijos pakitimus po destalinizacijos, Kubos krizės įtaką SSRS ideologijos ir politikos pokyčiams, Vengrijos revoliucijos problematiką, kosmoso varžybų įtaką formuojant SSRS ideologiją N. Chruščiovo valdymo laikotarpiu, M. Gorbačiovo politikos įtaką SSRS politikos ir ideologijos pokyčiams, lėmusiems Šaltojo karo baigtį.
Plačiau paanalizuosiu destalinizacijos problemą ir Kubos krizę N. Chruščiovo valdymo metais, atvirumo politikos prasmę ir pagrindinius pasiekimus bei komunistų partijos nuosmukį SSRS valdant M. Gorbačiovui.
Rašydama darbą rėmiausi N. Chruščiovo "Slaptąja kalba" , kuria pasmerkiamas Stalino kultas ir destruktyvus jo režimas, tai pat šios kalbos analize R. Looby straipsnyje "Tumultuous, prolonged applause ending in ovation. All rise." Khrushchev's "Secret Report" and Poland" . Bendro pobūdžio informacija apie N. Chruščiovą ir M. Gorbačiovą pateikiama Visuotinėje Lietuvių enciklopedijoje bei internetinėse enciklopedijose "Wikipedia" ir "Britanica". Analizuodama bendrą padėtį Sovietų Sąjungoje naudojausi N. Davies Europos istorija, W. Laqueur veikalu "Europa mūsų laikais 1945-1992" , P. Calvocoressi "Pasaulio politika 1945-2000" . Perestroikos precesai ir glasnost politika nagrinėjama V. R. Daniels straipsnyje "Perestroika, the Past – Soviet regime, and the proces of revolution in Russia" . Gorbačiovo politikos sudėtingumą ir Sovietų Sąjungos žlugimo problematiką nagrinėja Tony Judt straipsnyje "The End of the Old Order" ir A. Brown – "Gorbachev, Lenin, and the Break with Leninism" . A. Cherniaev daug dėmesio skiria M. Gorbačiovo politikai religijos atžvilgiu . Taip pat naudojausi paties M. Gorbačiovo išsakytomis mintimis apie ekonomikos pertvarką Rusijoje . Perestroikos politikos vertinimui kaip šaltinį pasirinkau M. K Gorškovo tyrimo, atlikto 2006 m., rezultatus . ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis32.25 KB
Autoriusaiste
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasT. Jeneliūnas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarybu Socialistiniu Respubliku Sajungos (TSRS) reformos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • T. Jeneliūnas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą