Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Vyriausybių stabilumas nepriklausomoje Lietuvoje

Vyriausybių stabilumas nepriklausomoje Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Rinkimų sistemos pasirinkimas. Pasirinkimo padariniai. Partinės sistemos raida ir įtaka vyriausybėms. Partinės sistemos įtaka vyriausybėms Lietuvoje. Dominavimo partinė sistema. Nuosaikusis pliuralizmas Lietuvoje. Koalicinės vyriausybės Lietuvoje: R.Pakso vadovaujama Vienuoliktoji Vyriausybė. Pusiau prezidentinio režimo įtaka Lietuvos vyriausybių stabilumui. Išvados.

Ištrauka

Vyriausybės stabilumo klausimas yra nagrinėjamas daugelio politologų. Bandoma ieškoti pagrindinių veiksnių, įtakojančių vyriausybių stabilumą. Tarp svarbiausių kabinetų ilgaamžikumą lemiančių veiksnių yra nurodoma partinė sistema. Rinkimų sistema taip pat turi įtakos, kadangi partinė sistema formuojasi priklausomai nuo rinkimų sistemos. Svarbu atkreipti dėmesį ir į politinį režimą, kadangi vyriausybės stabilumą taip pat veikia valdžios pasiskirstymas šalyje.
Partinės sistemos determinuoja formuojamų vyriausybių pobūdį. Vyriausybės pobūdis apibrėžiamas pagal partijų, kurių atstovai įeina į kabinetą, skaičių. Esant dvipartinei sistemai arba daugiapartinei sistemai su viena dominuojančia partija, atsiranda galimybė suformuoti vienpartinę vyriausybę. Tuo tarpu kai partinė sistema yra fragmentuota, šalyje dažniausiai nėra sąlygų vienpartinei vyriausybei suformuoti, todėl kelios partijos susijungia į koaliciją.
Manoma kad vienpartinės vyriausybės yra ilgaamžiškesnės negu koalicinės. Per penkiolika nepriklausomybės metų Lietuvoje buvo suformuota trylika vyriausybių. Trys jų buvo vienpartinės, o dvi- vienpartinės su neformalios koalicijos elementais (tai 1990-ųjų K. Pruskienės ir 1991-ųjų A. Šimeno vadovaujamos vyriausybės). Pažvelgus retrospektyviai galima teigti, kad Lietuvoje vienpartinės vyriausybės buvo pakankamai stabilios (ypač A. Šleževičiaus vadovaujama vyriausybė ), o iširdavo dėl subjektyvių priežasčių arba politinių jėgų pasikeitimo.
Koalicinės vyriausybės vertinamos pakankamai kontraversiškai. Vienas pirmųjų moderniųjų politologų Lawrence Lowell politkos aksioma laikė teiginį, kad koaliciniai kabinetai yra trumpalaikiai ir silpni. Po 1996-ųjų metų Seimo rinkimų Lietuvoje buvo formuojamos tik koalicinės vyriasybės. Jos iš tikrųjų nepasižymėjo ilgaamžiškumu. Tačiau būtų klaidinga besąlygiškai priimti L. Lowell’o teiginį. Stabilūs bei veiksmingi koaliciniai Švedijos bei Vokietijos kabinetai akivaizdžiai jam prieštarauja.
Šiame rašto darbe apžvelgsiu įvairias partines sistemas ir jų įtaką vyriausybės stabilumui. Bus nagrinėjama partinės sistemos bei vyriausybių raida nuo 1990-ųjų metų nepriklausomoje Lietuvoje bei vienpartinių ir koalicinių vyriausybių susiformavimo prielaidos. Taip pat bus aptartas mūsų šalies politinis režimas, kadangi pusiauprezidentizmas yra reikšmingas veiksnys, įtakojantis vyriausybių veiklos trukmę Lietuvoje.
Nagrinėjant vyriausybių raidą Lietuvoje, daugiausiai dėmesio bus skirta vienai trumpiausiai veikusių po 2000-ųjų metų suformuotai Vienuoliktajai Vyriausybei, t.y. koalicinei R. Pakso vadovaujamai vyriausybei, bei jos iširimo priežastims.
Rašant darbą naudojausi G,Sartori’o, R.Lijphart’o, Hague’o ir kitų autorių knygose išdėstyta medžiaga. Nagrinejant Lietuvos vyriausybes daugiausiai remiausi A. Lukošaičio ir A. Krupavičiaus vadovėlyje "Lietuvos politinė sistema" pateikta medžiaga bei internetu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai11 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.27 KB
AutoriusMaria
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA.L.
Švietimo institucijaVilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vyriausybiu stabilumas nepriklausomoje Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 12 puslapių 
  • Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla / 2 Klasė/kursas
  • A.L.
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą