Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Vietos savivaldos principai (2)

Vietos savivaldos principai (2)

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įžanga. Darbo objektas. Darbo tikslas. Uždaviniai. Vietos savivaldos principai. Savivaldybės taryba. Savivaldybės tarybos komitetai. Savivaldybės tarybos komisijos. Savivaldybės tarybos kolegija. Meras, mero pavaduotojas. Išvados.

Ištrauka

Tiek Lietuvoje, tiek kitose Vakarų Europos valstybėse ankstyvaisiais viduramžiais egzistavo centrinė valdžia ir bendruomenė. XVII a. atsirado teorijos, kurios skelbė, kad vietos bendruomenė yra senesnė už valstybę ir kad tokia bendruomenė turi teisę spręsti savo reikalus nepriklausomai nuo centrinės valdžios. Tad aišku, jog tai, ką mes dabar vadiname vietos valdžia (savivalda), anksčiau buvo tiesiog bendruomenė.
Yra žinoma, kad savivaldybės Lietuvoje kūrėsi 1918 - 1919 metais. Tačiau jų atsiradimo šaknys glūdi kur kas giliau. Priešistorė siekia XIII a., kai pagal vokiečių miestų pavyzdį, remiantis Magdeburgo teise, arba jos modifikacija (Kulmo, Liūbeko), sparčiai formavosi atskirų mūsų krašto gyvenviečių savivalda. Magdeburgo savivaldos teisė - pati pirmoji, kelis amžius (nuo XIII iki XVII - XVIII a.) stabili ir patikima vietos savivaldos Lietuvoje forma.
Pagal Lietuvos SSR konstituciją valstybinės valdžios organai apskrityse, miestuose, valsčiuose ir apylinkėse turėjo būti atitinkamos tarybos. Kompartija turėjo organizuoti rinkimus į tas tarybas. Bet jų nei 1940, nei 1941 metais nebuvo. Kompartija neturėjo šiam reikalui tinkamų kandidatų ir bijojo, kad dėl daugumos gyventojų antisovietinių nuotaikų tokie rinkimai gali žlugti. Lietuvos kompartija žengė paskutinį žingsnį vietinės savivaldos likvidavimo keliu - 1940 m. lapkričio 12 d. LKP CK patvirtino Lietuvos SSR Aukščiausiosios tarybos įsaką dėl vykdomųjų komitetų sudarymo. Iki tol galiojęs 1931 m. vietinių savivaldybių įstatymas buvo panaikintas.
Po karo buvo įsteigtos sovietų Darbo žmonių deputatų tarybos. Pirmieji okupacinės valdžios surežisuoti rinkimai Lietuvoje įvyko 1948 m. sausio 18 d. Tarybų veikla buvo organizuota remiantis vadinamąja demokratinio centralizmo doktrina, t. y. kompartijos diktatu. Tarybos neturėjo realios galios, nes visi svarbesni sprendimai turėjo tenkinti vietos kompartijos arba aukštesniųjų instancijų reikalavimus. Tarybų paskirtis - įgyvendinti Komunistų partijos politiką vietose, atitinkamai vadovauti kultūrinei ir politinei veiklai, užtikrinti sovietinių įstatymų laikymąsi.
1990 m., atkūrus šalies nepriklausomybę, viską teko pradėti iš pradžių, nes sovietmečiu žmonės buvo atpratinti nuo teisės ir pareigos patiems tvarkyti savo reikalus. Laisva piliečių valia išrinkta Lietuvos Aukščiausioji Taryba Laikinuoju Pagrindiniu Įstatymu sudarė sąlygas pereiti nuo centralizuoto partinio valdymo prie demokratinės valstybės su decentralizuotu valdymu kūrimo. 1990 m. kovo pabaigoje pagal 1990 m. vasario 12 d. Vietos savivaldos pagrindų įstatymą buvo išrinktos miestų ir rajonų tarybos, o vėliau sudarytos ir miestų bei rajonų valdybos.

Darbo objektas – vietos savivaldos principai.
Darbo tikslas – aptarti kiekvieną iš principų.
Uždaviniai:
• Apibrėžti, kas tai yra savivaldybė bei vietos savivalda;
• Palyginti savivaldos principus, nustatytus Vietos savivaldos įstatyme su Europos vietos savivaldos chartijoje bei Pasaulinėje vietos savivaldos deklaracijoje deklaruojamais savivaldos principais;
• Apžvelgti, kaip savivaldybių tarybų nariai bendrauja su bendruomene. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis14 puslapių 
Dydis26.27 KB
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vietos savivaldos principai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais