Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>"Heartlando" teorija H. Mackinderio geopolitinėje koncepcijoje

"Heartlando" teorija H. Mackinderio geopolitinėje koncepcijoje

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Pirmoji geopolitinė koncepcija istorijos ciklų kontekste. Ikikolumbinė epocha. Kolumbinė epocha. Pokolumbinė epocha. Antroji Heartlando koncepcija. Mackinderio teorijos įtaka bei kritika. Išvados.

Ištrauka

Halfordas Mackinderis, anglų geografas ir politikas, XX amžiaus pradžioje buvo vienas iš tradicinės geopolitinės sampratos patriarchų. Kartu su F.Ratzeliu, A.Mahanu, K.Haushoferiu, N.Spykmanu ir kitais jis iškėlė geografinio determinizmo idėją, kuri akcentavo svarbų ryšį tarp valstybės kaip geografinio-teritorinio organizmo bei jos istorinės, politinės ar ekonominės padėties tarptautinėje sistemoje ir kuri sudarė tradicinės geopolitikos sampratos esmę. Laikui bėgant, geografinio faktoriaus (jūrų artumas, ištekliai, klimatinės sąlygos) akcentavimas geopolitikoje mažiau rado savo šalininkų, tačiau Mackinderio minties, o būtent Heartlando idėjos, atgarsiai valstybių politinėje praktikoje bei teoretikų darbuose neleido užmiršti tiek klasikinės geopolitikos, tiek jo paties idėjų. Tad savo darbe aš bandysiu išdėstyti svarbiausią mokslininko koncepciją – Heartlando arba Pivot area (regiono) sampratą. Šia koncepcija autorius bandė pagrįsti eurazijinės erdvės arba Eurazijos ekonominę, bet labiausiai, politinę svarbą pasaulinėje valstybių kaip galios siekėjų sistemoje. Heartlando teoriją autorius pateikia, kalbėdamas apie pasaulio istoriją, jos cikliškumą bei nesibaigiančią kovą tarp jūrų ir sausumos valstybių. Atkreipsiu dėmesį ir į tai, jog esti dvi Mackinderio suformuluotos Pivot area koncepcijos. Jos skyrėsi ne tiek savo turiniu, kiek nagrinėjama geografine plotme: pirmoji (1904m.;1919m.) kalba apie siauresnį, mažesnį Heartlandą, antroji (1943m.) labiau praplečia šį regioną. Pastaroji taip pat atsisako griežtų teiginių, jūrų versus sausumos valstybės atžvilgiu. Darbo pabaigoje pateiksiu taip pat keletą kritiškų teiginių šiai teorijai.
Pirmoji geopolitinė koncepcija istorijos ciklų kontekste
1904 metais Anglijoje H.Mackinderis Karališkai Geografų draugijai pateikė garsųjį pranešimą "Geografinė istorijos ašis" bei po Pirmo Pasaulinio karo pasirodžiusioje knygoje "Demokratiniai idealai ir realybė" išdėstė pagrindines priežastis, apibrėžusias Heartlando konceptą. Šie pagrindiniai autoriaus geopolitiniai tekstai buvo suformuluoti, atsižvelgus į nemažą faktorių, kurie leido daryti tam tikras išvadas apie valstybių sistemą: tai ir klimatas, teritorijų dydis, karų rezultatai, ar tai jūrinė valstybė ar ne etc. Tokiu būdu jau pirmajame tekste autorius visą geopolitinę pasaulio istoriją skirsto į tris ciklus: 1) ikikolumbinė epoha; 2) kolumbinė epoha; 3) pokolumbinė epoha.
Ikikolumbinė epoha
Beveik iki XVI amžiaus, teigia Mackinderis, pasaulyje dominuoja Centrinė Azija, kuri yra kaip pokolumbinės epohos Heartlando pirmtakė. Regiono trys didžiausios upės Volga, Oksas ir Jaksartas įteka į ežerus, o kitos į Arkties vandenyną. Taip, ši "uždara politinė sistema" yra valdoma, "keliaujančių arkliais ir kupranugariais" , klajoklių, kurie buvo pagrindinė grėsmė visai Azijai ir didžiajai daliai Europos. Amerika ir Australija, dar neišsivysčius jūrų laivininkystei, buvo atskirta vandenynų. Tokios šalys kaip Vokietija, Turkija, Indija ir Kinija, pasak autoriaus sudarė kitą pasaulio regioną - Rimlandą, vidinį pusmėnulį, kuris supa Centrinę Aziją bei liečia šiltuosius vandenynus, tačiau kuris labiausiai kentėjo nuo totorių-mongolų karinių žygių iš jos.
Kolumbinė epocha
Nuo Amerikos bei kitų geografinių atradimų pasaulis nebe uždaras, jis atviras. Keičiasi jėgų balansas, pagrindinė pasaulio veikėja tampa Europa su Didžiąja Britanija priešaky. Visa tai sąlygoja komunikacijos, transporto vystymasis. Jūrų valstybės kontroliuoja likusį trečią regioną – Pasaulinę salą arba išorinį pusmėnulį. Šiame regione esti Didžioji Britanija, Pietų Afrika, Japonija. Keturis amžius vyksta pasaulio pasidalinimas, teigia autorius, kurio eigoje kontinentinių, tame tarpe ir Heartlando, valstybių įtaka mažėja. XIX amžiuje, pasak mokslininko, techninės naujovės jūrų bei sausumos transporte (garo variklio atsiradimas) ypač įtakojo tarptautinių santykių vystymąsi. Mackinderis akcentuoja Didžiosios Britanijos kaip galingiausios jūrų valstybės ekonomines bei karines galimybes. Garo variklis laivuose, didžiausia mašinų pramonė ir anglies iškasenų tiekimas leido jai labiau plėsti ekonominius tarpkontinentinius santykius, o kartu ir vykdyti platesnius karinius užkariavimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis5 puslapiai 
Dydis11.95 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Heartlando teorija H. Mackinderio geopolitineje koncepcijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 5 puslapiai 
  • Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais