Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Biurokratija (4)

Biurokratija (4)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Biurokratijos atsiradimo istorija ir požiūriai apie biurokratiją. Maxo Weberio idealios biurokratijos modelis. Williamo Niskaneno perteklinės pasiūlos modelis. Vykdomosios valdžios institucijų sistema ir jos požymiai. Respublikos Prezidento padėtis vykdomosios valdžios institucijų sistemoje. Vykdomosios valdžios institucijų sistema. Lietuvos Respublikos ministerijos. Ministerijų sistema. Lietuvos Respublikos ministerijų raida 1990 – 2001m. Ministerijų kompetencija ir svarbiausios funkcijos. Ministerijų vidinė organizacija. Demokratinė biurokratijos kontrolė. Biurokratijos kontrolės formos. Išvados. Resume.

Ištrauka

Bendra charakteristika. Biurokratijos struktūrų ir personalo organizavimas modernioje visuomenėje pripažintas kaip neabejotinas fenomenas, įtakojantis valstybės politikos krypčių formą ir jų įgyvendinimą. Demokratinės valstybės politikoje dalyvauja tiek paskiri piliečiai, tiek įvairios jų grupės, partijos ir asociacijos. Tačiau svarbiausia vieta šiame procese tenka vykdomajai valdžiai ir ypač vyriausybei, kuri yra pakankamai sudėtinga iš įvairių valstybės valdymo žinybų ir institucijų susidedanti organizacija. Apskritai valstybės aparatas šiuolaikinėse valstybėse yra gremėzdiškas ir plačiai išsišakojęs. Per jį vyriausybė įgyvendina savo funkcijas: ūkines, diplomatines, socialines, karines, baudžiamąsias – represines ir kitas. Šias funkcijas vyriausybei padeda įgyvendinti įvairios ministerijos, valdininkai ir tarnautojai, kurie sudaro sudėtingą biurokratinį valstybės valdymo aparatą.
Šiuolaikinis "biurokratijos" sąvokos variantas atėjęs iš XVIII a. Prancūzijos, tačiau ir šiandien šis žodis yra daugiareikšmis. Vieni įsivaizduoja biurokratiją kaip valdžios sistemą, kurioje dominuoja tarnautojai. Kiti biurokratiją laiko kaip elgesio būdą, o treti biurokratiją sieja su socialine grupe, su tais, kurie dirba administracinėse institucijose.
Darbo tikslas. Pagrindinis šio darbo tikslas – išanalizuoti ir įvertinti biurokratijos, kaip vienos tobuliausių administracijos organizavimo būdų, esmę, jos sudėtingą sistemą ir svarbiausias funkcijas valstybinio viešojo valdymo sferoje.
Darbo uždaviniai. Šiame darbe bandžiau iškelti šiuos esminius uždavinius:
- išanalizuoti biurokratijos, kaip administracijos organizavimo būdo, pagrindinius požymius;
- suformuoti teigiamus ir neigiamus biurokratijos veikimo aspektus;
- išnagrinėti Vyriausybės ir ministerijų, kaip svarbiausių biurokratinio valdymo institucijų, veiklą ir jų įtaką žemesnėms vykdomosios valdžios institucijoms;
- atskleisti demokratinės biurokratijos kontrolės reikšmę šiai organizavimo formai.
Biurokratiją daug tyrinėjo ir analizavo M.Weberis, W.Niskanenas, Guy B.Peters, A.Raipa. Jie sukūrė įvairiausių biurokratijos teorijų ir modelių. Taip pat bandė atskleisti visus šios administracijos organizavimo būdo ypatumus, teigiamas puses ir trūkumus. M.Weberis su knyga "Economy and Society" viešojo administravimo tyrėjams žinomas racionaliosios biurokratijos analize. Jis daug prisidėjo prie biurokratijos temos plėtojimo. Biurokratija buvo pagrindinis tyrinėjimo objektas ir W.Niskaneno darbuose. Jis įrodinėjo, jog viešoji biurokratija yra laikoma valstybės išlaidų ir valdžios apskritai augimo priežastimi. Bet M.Weberio indėlis į viešosios organizacijos teoriją yra didžiausias, nors jo įtaka šiam mokslui buvo suvokta gan vėlai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Dydis37.72 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biurokratija (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla / 3 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais