Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Įsijungimo į Europos Sąjungą (ES) nauda Lietuvai ir galimos problemos

Įsijungimo į Europos Sąjungą (ES) nauda Lietuvai ir galimos problemos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849
Aprašymas

Trumpai apie Europos Sąjungą (ES): Kūrimosi istorija; Europos Sąjunga (ES) šiandien; Svarbiausios sutartys; Institucijos; Simboliai; Sprendimų priėmimas; Teisės aktai; Biudžetas, jo sudarymas, paskirstymas, tvirtinimas ir kontrolė. Europos Sąjungos (ES) nauda Lietuvai ir jos piliečiams: nauda Žemdirbiams, Kaimo žmonėms, Bedarbiams, Pensininkams, Darbininkams, Didžiųjų miestų gyventojams, Jaunimui, Verslininkams, Mirštančios pramonės miestams, Jūrų verslui (jūreiviams, Klaipėdos miestui), Vartotojams. Nuveikti ir laukiantys euro įvedimo darbai. Laisvo darbo jėgos judėjimo padariniai. Verslo plėtra: Eksporto plėtra; Prekių importo tvarkos reglamentavimas; Importo ir eksporto terminalai; Laisvas prekių judėjimas; Prekyba su trečiosiomis šalimis; Standartai ir kokybės užtikrinimas; Inovacijų skatinimas. Euromitai. Gyventojų apklausa apie Europos Sąjungą (ES). Išvados. Priedai (3).

Ištrauka

Lietuvos ekonomikos raidos tendencijos neatskiriamos nuo pasaulio ekonomikos raidos tendencijų. Šiandien Lietuvai, tapusiai globalios ekonomikos dalimi, tiesiogią įtaką daro pasaulio ir Europos ekonomikos pokyčiai. Pasaulio ekonomika vystosi cikliškai. Šiuo metu pastebimi kai kurios globalinės ekonomikos recesijos, kuriai didele dalimi įtakos turi ir dėl subjektyvių veiksnių paaštrėjęs JAV ekonomikos nuosmukis, požymiai. Pastarieji dešimtmečiai ekonomikoje išsiskiria ypač dideliais globalizacijos tempais, konkurencijos didėjimu, naujų technologijų plėtra. Lietuvos verslas taip pat yra šių reiškinių akivaizdoje. Kas tai – galimybė ar grėsmė? Atsakymui į šį klausimą surasti reikėtų paanalizuoti, kokie veiksniai turi įtakos verslo sėkmei.
Verslo situacijai Lietuvoje įtakos turi tiek išoriniai, tiek ir vidiniai veiksniai. Prie pagrindinių išorinių veiksnių priskirtini ekonomikos globalizacija, ES plėtra ir Lietuvos integracija į ES bei į jos bendrąją rinką, auganti konkurencija, sparti naujų technologijų raida, o kaip trumpalaikis reiškinys – ir recesija JAV rinkoje.
Prie pagrindinių vidaus veiksnių priskirtini nuolatinis verslo valdymo efektyvumo, produktyvumo didinimas, gebėjimas atlaikyti konkurencinį spaudimą tiek vidaus, tiek ir ES bei kitose rinkose ir įeiti į naujas rinkas, užtikrinti produkcijos atitikimą griežtiems saugos reikalavimams bei užtikrinti finansavimo šaltinius verslui plėtoti.
Lietuvos pasirengimas narystei ir narystė ES turi tiesioginės ar netiosioginės įtakos bemaž visiems išoriniams ir vidiniams veiksniams. Lietuvos tikslas įstoti į ES yra pagrįstas politiniais ir ekonominiais interesais. Narystė ES garantuoja politinį ir teisinės aplinkos stabilumą – dvi labai svarbias sąlygas verslo bei investicijų sprendimams priimti.
Įsitraukimas į ES rinką, turinčią beveik 500 milijonų vartotojų, atveria naujas didžiules perspektyvas Lietuvos verslui. Ne mažiau svarbi ES parama, leidžianti pagerinti Lietuvos verslo aplinką ir suteikianti konkrečią paramą Lietuvos verslui, ypač per struktūrinės ir regioninės politikos instrumentus.
Dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų – ES ir JAV – konkurencija ir bendradarbiavimas Lietuvos verslui atveria ne tik galimybių, bet ir sukelia tam tikrų grėsmių. Pasinaudoti galimybėmis ir išvengti grėsmių padeda laiku gauta ir tinkamai panaudota informacija.
Nuo Romos sutarties praėjus 45 metams, ES ekonominė integracija yra pažengusi labai toli, tačiau vis dėlto dar nėra baigta. Europos Sąjungos rinkoje yra užtikrinamas keturių pagrindinių laisvių – prekių, paslaugų, kapitalo ir darbo jėgos – judėjimas, tačiau savo homogeniškumu ES rinka dar gerokai atsilieka nuo savo pagrindinės ekonomikos partnerės ir kartu konkurentės – JAV. BVP vienam gyventojui pagal skirtingus regionus dispersija ES yra vidutiniškai apie 28 proc., o JAV ji yra tik apie 15 proc. Be to, yra išlikusių administracinių kliūčių dėl skirtingų nacionalinių administravimo procedūrų, skirtingų techninių reikalavimų bei standartų nesuderintose srityse, pagaliau skirtingo infrastruktūros išsivystymo lygio, socialinių, kalbinių, religinių skirtumų.
Euro įvedimas dvylikoje iš penkiolikos ES valstybių nuo 2002 m. sausio 1 d. – vienas iš esminių ES ekonominės integracijos etapų. Tai visapusiškai paskatins verslą tiek ES viduje, tiek ir su ES dėl sumažėjusių finansinų išlaidų, valiutų rizikos, paprastesnių procedūrų. Euro įvedimas sąlygos dvigubą ar net trigubą ES vidaus prekybos apimčių padidėjimą, taip pat paskatins įmonių valdymo tobulėjimą dėl bendros apskaitos ir finansinės atskaitomybės.
ES rinka šiandien yra ne tik viena didžiausių pasaulio rinkų pagal dydį, bet ir, ko gero, didžiausia pagal ekonominę galią ir (įvertinant JAV recesiją) augimo perspektyvas. Nėra jokios abejonės, kad būti šios rinkos dalimi ir turėti galimybę plėtoti verslą joje yra didžiulis privalumas.
Žinoma, kiekviename reiškinyje galime rasti tiek teigiamų, tiek ir neigiamų aspektų. Lietuvos įsitraukimas į ES rinką susijęs su didesne konkurencija ne tik ES, bet ir Lietuvos vidaus rinkoje, tačiau tai turi dvejopą implikaciją: pirma, konkurencija skatina verslo efektyvumo didinimą, o tai yra būtina, norint konkuruoti rinkoje, be to, tai daro teigiamą poveikį vartotojams. Antra, daliai įmonių, nesugebėjusių atlaikyti konkurencinio spaudimo, gali tekti keisti verslo sritį ar išeiti iš rinkos, tačiau tai vis dėlto yra paskata, o ne kliūtis pasirengti globalinei konkurencijai. ES plėtojimas yra naudingas daugeliui Lietuvos įmonių ir daugelis jų, tinkamai pasirengusios, gali sėkmingai konkuruoti ES rinkoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-21
DalykasPolitologijos diplominis darbas
KategorijaPolitologija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis45 puslapiai 
Literatūros šaltiniai28
Dydis92.52 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Isijungimo i Europos Sajunga nauda Lietuvai ir galimos problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2005-10-04 IP: 83.149.90.224
    Sharunas sako

    E, o tai nera suvestines kiek jau parsisiunte sita referat?. ir mazu kas sugalvokit koki virusa kad destytojai negaletu parsisiust =D

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą