Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Politologija>Lietuvos sienų problemos XX amžiaus pabaigoje

Lietuvos sienų problemos XX amžiaus pabaigoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimas ir sienų klausimo iškėlimas 1990-1991 metais. Lietuvos sienos su Rusija ir Kaliningrado sritimi nustatymas. Lietuvos siena su Baltarusija. Vilniaus krašto problema. Sienos su Lenkija nustatymas. Lietuvos siena su Latvijos Respublika. Išvados.

Ištrauka

Valstybės istorija yra neatskiriama nuo jos sienų istorijos. Kiekviena valstybė turi monopolinę teisę į tam tikrą žemės plotą. Tai yra valstybės gyvavimo pagrindas. Kolektyvinio saugumo, t. y., svarbiausio valstybės tikslo, taip pat pasiekiama tik užtikrinus valstybės dalių tinkamą sąryšį ir valstybės sienų apsaugą.
Lietuvos valstybės sienos ne kartą keitėsi. Nuo amžių lietuvių protėvių gyventa tarp Baltijos, Nemuno, Dauguvos ir Dnepro. Šioje teritorijoje XIII a. vid. lietuviai sukūrė savo valstybę, Vytauto laikais išsiplėtusią nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Vėliau sekė karai, vieni baigdavęsi naujų teritorijų užgrobimais, kiti – praradimais, kol XVIII a. pab. Lietuva buvo pasidalinta stipresnių kaimynų ir, po trečiojo padalijimo, kuriam laikui išnyko iš politinių žemėlapių.
Nepriklausoma Lietuvos valstybė atsikūrė tarpukariu, 1918 m. ir gyvavo iki 1940 m. Šiame laikotarpyje sienų klausimas iškilo visu aštrumu – tęsėsi nuolatiniai nesutarimai su Lenkija dėl užgrobto Vilniaus krašto, reikalaujant grąžinti Lietuvai jos istorinę sostinę; ilgai spręstas Klaipėdos priklausomybės klausimas. Klaipėda grįžo lietuviams tarsi kompensacija už sostinės praradimą, tačiau Antrojo Pasaulinio karo pradžioje ją užgrobė fašistinė Vokietija. 1940 m. sovietams užėmus šalį, savo sienų likimą sprendė jau nebe patys lietuviai. Vilnius grąžintas Lietuvai – tiesa, kartu su juo grįžo tik dalis lenkų užgrobto Vilniaus krašto. Karo eigoje visa Lietuva buvo laikinai okupuota vokiečių. Naciams pralaimint karą, 1944 m. pradžioje Kremliaus vadai, ruošdamiesi Lietuvos reokupacijai, nurodė Maskvoje buvusiai sovietinės Lietuvos vyriausybei parengti vakarinių Lietuvos sienų žemėlapius. Vyriausybės sudaryta komisija pateikė SSRS vadams dokumentus, kuriuose nurodė, kad Lietuvai, be Klaipėdos ir jos krašto, turi priklausyti Tilžės, Įsruties, Gumbinės ir kitos Rytų Prūsijos sritys. Karaliaučių buvo pasiūlyta paversti laisvuoju miestu. Taigi komisija siūlė prie Lietuvos prijungti apie 90 proc. dabartinės Kaliningrado srities. Tačiau buvo nuspręsta kitaip. Rytų Prūsija pavesta administruoti Rusijai kaip atskira sritis; taip baigėsi Lietuvos pretenzijos į Mažąją Lietuvą.
Sovietinės okupacijos metais sienoms tarp "broliškų socialistinių respublikų" didesnio dėmesio nebuvo skiriama. Visos jos buvo Maskvos satelitai, administraciniai vienetai, kuriuose buvo vykdoma nutautinimo ir komunizmo doktrinos "skiepijimo" politika. Taigi sienos, pvz., tarp Lietuvos ir Baltarusijos kai kur buvo nužymėtos tiesiog kolūkių pirmininkų susitarimu.
Sienų klausimas vėl tapo viena pagrindinių problemų XX a. pab. 1990 m. kovo 11 d. Lietuvoje paskelbta deklaracija apie nepriklausomos valstybės sukūrimą; tačiau norint šiai valstybei atsirasti iš tiesų, dar reikėjo suformuoti ir apginti savo sienas, išvesti iš teritorijos svetimą kariuomenę bei sulaukti pasaulio valstybių pripažinimo. Tai nebuvo lengva užduotis.

Darbo tikslas – atskleisti Lietuvos sienų problemas XX a. pabaigoje. Šiam tikslui pasiekti išsikelti uždaviniai:
1. Aptarti nepriklausomos Lietuvos valstybės atsikūrimą 1990 m. ir problemas, iškilusias dėl valstybės sienų atstatymo.
2. Išnagrinėti sienos nustatymo klausimus atskirai su kiekviena Lietuvos kaimyne:
a) sienos išvedimą su Rusija/Kaliningrado sritimi;
b) su Baltarusija;
c) Lenkija;
d) Latvija.
3. Kaip atskirą klausimą aptarti Vilniaus krašto problemą bei "autonomininkų" bandymus atsiskirti nuo Lietuvos respublikos ir suformuoti nepriklausomą sritį.
Darbe naudotasi pirminiais šaltiniais – apžvelgtos XX a. pabaigos Lietuvos Respublikos sutartys dėl sienų su kaimyninėmis šalimis; taip pat straipsniais ir knygomis, kuriose nagrinėjama LR sienų problematika. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Dydis43.16 KB
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos sienu problemos XX amziaus pabaigoje [speros.lt].doc
 
  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Dr. D. Milevičienė
Pasidalink su draugais