Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Europos Sąjungos (ES) vaidmuo tarptautinių konfliktų reguliavimo srityje

Europos Sąjungos (ES) vaidmuo tarptautinių konfliktų reguliavimo srityje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Europos Sąjungos (ES) saugumo politika ir jos įgyvendinimas. Vakarų Europos Sąjunga. Europos saugumo ir gynybos politika. Tarptautinių konfliktų reguliavimas: Europos Sąjungos (ES) vaidmuo. Europos Sąjungos (ES) įsitraukimą į konfliktų reguliavimo procesus stabdantys veiksniai. Europos Sąjungos (ES) gynybos potencialo problematika. NATO ir Europos Sąjungos (ES) santykiai: JAV vaidmuo. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas - Šaltojo karo metais pagrindinės grėsmės globaliam saugumui buvo Sovietų Sąjunga ir karinės agresijos tikimybė tarp Europos valstybių. Šios preižastys paskatino susikurti Europos bendrijas. Saugumą tuo metu garantavo taip pat ESBO, NATO, vėliau Taikos partnerystės programos. Kita vertus, tai neužkirto kelio XX a. pabaigoje kilti regioniniams konfliktams Balkanuose. Kilusi grėsmė Europos saugumui paskatino ES valstybių integraciją užsienio, saugumo ir gynybos srityse: sukurtos Europos kaimynystės politikos ir platesnės Europos inicatyvos projektai. Tačiau kintanti tarptautinio saugumo aplinka ir grėsmių pobūdis įrodė, jog ES vykdomos politikos ir inicijuojamos programos yra nepakankamos priemonės siekiant užkirsti kelią kilti naujoms grėsmėms (masinio ginklo plitimui, organizuotam nusikalstamumui, terorizmui ir kt.). Atsakydama į šias grėsmes Europa ne tik sustiprino bendradarbiavimą vidaus reikalų, užsienio, saugumo, gynybos srityse, bet nuo 2003 metų įsitraukė ir į krizių valdymo operacijas. Iki šiol sėkmingai vykdoma ES veikla krizių valdymo srityje paskatino ES vadovus iškelti idėją dėl ES karinių pajėgų sustiprinimo.
Šių metų vasario 5-7 d. Miunchene (Vokietija) vyko kasmetinė saugumo politikos konferencija. 46-oje Miuncheno konferencijoje buvo svarstomos šios pagrindinės temos: naujoji NATO strateginė koncepcija, NATO operacijos ir misijos, ginklų kontrolės ir nusiginklavimo klausimai bei regioninio saugumo aktualijos. Saugumo politikos konferencijoje Miunchene dalyvavo daugelio valstybių vyriausybių nariai, politikai, įtakingiausi mokslininkai ir tarptautinių organizacijų atstovai. Vokietijos interesus konferencijoje atstovavęs šios šalies Užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle be jau minėtų temų, kurios buvo aptariamos konferencijos metu, dar kartą iškėlė idėją dėl bendrų Europos karinių pajėgų sukūrimo, atsakingų Europos Parlamentui (toliau EP).
Šiandieninė tarptautinės saugumo sistemos konjunktūra ir procesai vykstantys šioje srityje (Lisabonos sutarties įsigaliojimas, naujos NATO saugumo koncepcijos kūrimas) leidžia daryti prielaidą, kad idėja stiprinti karinius ES pajėgumus taps vis aktualesnė. 2009 m. gruodžio 1 d. įsigaliojusioje Lisabonos sutartyje nėra numatytos ES valstybių-narių prievolės sukurti vadinamąją Europos armiją ir gynybos klausimai yra svarstomi nacionaliniu lygmeniu ar remiantis priklausymu Šiaurės Atlanto aljansui. Tačiau Lisabonos sutartis nedraudžia ES valstybės narėms, norinčioms bendradarbiauti saugumo ir gynybos srityje, vienyti jėgas ir priimti sprendimus, koordinuojančius bendrus karinių pajėgų veiksmus. Tuo būdu gali būti sukurtas kelių ar keliolikos ES valstybių branduolys, neprivalomas kitoms valstybėms, tačiau paliekantis narystės galimybę ateityje.
Kitas svarbus aspektas, rodantis ES karinių pajėgų stiprinimo galimybes, yra pakitusi tarptautinio saugumo aplinka ir NATO nesugebėjimas adekvačiai reaguoti į naujai kylančias grėsmes. Akivaizdu, kad šiuo metu galiojanti 1999 metais priimta NATO strateginė koncepcija nebeatitinka dabartinės tarptautinio saugumo situacijos. Per praėjusį dešimtmetį buvo įvairių pokyčių, atsirado naujų iššūkių, naujų užduočių. 2009 m. balandį Strasbūre ir Kėlyje vykusiame Aljanso viršūnių susitikime buvo nutarta parengti naują NATO strateginę koncepcija, kurioje turėtų atsispindėti nauji kovos su naujosiomis grėsmėmis būdai.
Kintanti tarptautinio saugumo situacija, kylančios naujosios grėsmės ir NATO nepajėgumas tinkamai reaguoti į šiuos procesus ES valstybėms kelia vis daugiau abejonių dėl saugumo užtikrinimo. Dėl šios priežasties Europos Sąjungoje pradedama vis aktyviau svarstyti karinių pajėgumų stiprinimo galimybė ir aktyvesnė Sąjungos veikla tarptautinių konfliktų sprendimo srityje.
Darbo tikslas – įvertinti ES vaidmenį tarptautinių konfliktų reguliavimo srtityje.
Darbo uždaviniai:
1. Išanalizuoti, kaip vykdoma ES saugumo politika;
2. Aptarti ES veiklą tarptautinių konfliktų reguliavimo srityje;
3. Supažindinti su esminėmis problemos, trukdančiomis ES tapti aktyvesniu veikėju globaliuose saugumo procesuose;
4. Išanalizavus formatus, kuriais remiantis ES veikia tartptautinių konfliktų reguliavmo procese, pateikti išvadas dėl dabartinio ES vaidmens ir galimų jo perspektyvų ateityje.
Darbo pirmoje dalyje bus pristatoma ES vykdoma užsienio, saugumo ir gynybos politika pradedant nuo pirmųjų Europos Bendrijos valstybių iniciatyvų sukurti Europos gynybos bendriją ir baigiant šiuo metu vykdoma ES gynybos politika. Siekiant pateikti objektyvesnį Europos saugumo politikos supratimą, buvo naudojamasi pagrindinėmis sutartimis – Mastrichto, Amsterdamos sutartimis ir Europos saugumo strategija. Šiame darbe Europos saugumo politikos aptarimas yra tik prieeiga prie pagrindinės darbo temos – Europos politikos tarptautiniuose konfliktuose, kuri aptariama antrojoje darbo dalyje. Analizuojant ES vaidmenį tarptautinių konfliktų reguliavimo procese, buvo remiamasi Lietuvos akademikų, politologų (A. Molio, N. Statkaus, G. Vitkaus) analitiniais darbais. Trečiosios darbo dalies tikslas yra aptarti Europos saugumo politikos problematiką, išskiriant esminius veiksnius, stabdančius integraciją šioje srityje. Darbo pabaigoje pateikiamos išvados ir priedai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai21 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis462.49 KB
AutoriusRenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2011 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007  Europos Sajungos (ES) vaidmuo tarptautiniu konfliktu reguliavimo srityje [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą