Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Priešraketinis skydas Lenkijoje ir Čekijoje

Priešraketinis skydas Lenkijoje ir Čekijoje

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Priešraketinio skydo Vidurio Europoje idėjos ištakos. Priešraketinis skydas Lenkijoje ir Čekijoje. Numanomos išorės grėsmės. Priešraketinio skydo efektyvumas. Galimos pasekmės. Alternatyvos. Išvados.

Ištrauka

Jau kuris laikas pasaulio visuomenės žvilgsniai vis labiau krypsta į Artimuosius Rytus. Nors šis regionas nuo pat naftos atradimo pradžios buvo patrauklus jos telkinių gausa ir daugiau ar mažiau pasaulio galingieji čia turėdavo interesų, pastaruoju metu iškyla vis daugiau su šiuo regionu susijusių problemų, į kurias tiesiog neįmanoma nereaguoti. Visų pirma ambicingoji Irano, o prieš tai kaip įtariama Irako, ambicingoji branduolinė programa ir vėliau karštos diskusijos dėl galimo priešraketinio skydo apsiginti nuo galimos branduolinės agresijos. Taigi JAV, neįgyvendinusios savo planų Šaltojo karo metu dabar bando juos priartinti prie susidariusios strateginės situacijos. Įvardindamos Iraną ir Šiaurės Korėją valstybėmis branduolinėmis grėsmėmis numeris vienas, JAV siekia įgyvendinti projektą "Priešraketinis skydas Vidurio Europoje". Tai, žinoma, tiesiogiai liečia Europos valstybes ir ypač Lenkiją su Čekija, kurių teritorijos pasirinktos kaip turinčios didžiausią strateginę reikšmę antibalistinės sistemos įrangai dislokuoti. Kas svarbiausia, pateikiami net trys skirtingi požiūriai, tačiau politikos planuotojai, regis, linkę ignoruoti pačių piliečių nuomonę. "Daugiau nei puse Lenkijos piliečių (56 %) nesutinka su JAV siūlymais diegti priešraketinės gynybos sistemos šalies teritorijoje, o Čekijoje priešiškai nusiteikusių piliečių apie (62 %)" . Nors persvara nėra pernelyg didelė, tačiau ne vien tik šių šalių piliečiai identifikuoja priešraketinį skydą kaip grėsmę. "Pačioje Vokietijoje nuogąstavimai dėl JAV politikos plačiai paplitę, tad atsiremti yra į ką: apklausų duomenimis, 70 proc. Vokietijos gyventojų sutinka su V. Putino nuomone, kad Amerikos politika agresyvi" .
Rašant šį darbą remtasi įvairiais šaltiniais – tai Lietuvos Geopolitinių studijų centras, gana objektyvią informaciją pateikia ir užsienio spaudos leidiniai, tokie kaip "Economist". Daugiau dėmesio atkreipta į Leeds Metropolitan universiteto profesoriaus Deivido Webbo pranešimą Europos parlamente apie priešraketinio skydo Europai reikalingumą "Does Europe Need an Anti – Missile Defence Shield?" . Svarbias išvadas pateikė ir kongresas, vykęs 2007 metų liepos 25 dieną, savo raporte "Long Range Ballistic Missile Defence in Europe" . Nemažai vertingos informacijos pateikta ir knygoje "European Views of National Missile Defence" . Ir nors ji išleista 2000 metais, tačiau saugumo aktualijos nėra nuo to laiko stipriai pakitusios. Taip pat pakankamą indėlį įnešė Ciuricho saugumo studijų centro analizė apie JAV primetamą priešraketinio skydo planą Europai "US Missile Defence: A Strategic Challenge for Europe" . Remtasi ir pakankamai kompetetingų asmenų šiam klausimui svarstyti interviu. Tai visų pirma interviu su buvusiu Lenkijos gynybos ministru Radoslavu Sikorskiu "Poland Should Fight For Anti-Missile Shield Benefits" . Taip pat interviu su ekspertu Hansu Kristofu Šponeku "Returning to the worst days of the cold war" .
Šiam darbui keliamas tikslas atsakyti į klausimą ar Lenkijai ir Čekijai reikalingas priešraketinis skydas. Jis suskaidytas į tokius uždavinius:
• Kokia reali balistinių raketų atakos grėsmė, kuri verstų imtis skydo kūrimo;
• Kiek efektyvus būtų priešraketinis gynybinis skydas;
• Kokios pasekmės ir kokie atgarsiai būtų kaip atsakas į raketų gaudyklės įrengimą Vidurio Europoje;
• Kokios galimos alternatyvos.
Visų pirma darbe apžvelgiama priešraketinio skydo proistorė ir kokios prielaidos lėmė tokios idėjos iškėlimą. Antrojoje dalyje pateikiama bendra situacija, tiksliau apžvalga, kaip tas priešraketinis skydas atrodytų Lenkijoje ir Čekijoje. Ši dalis dar suskirstyta į keturis skyrius. Pirmajame identifikuojamos grėsmės, kurios verstų imtis skydo kūrimo iniciatyvos ir pagrįstų jo reikalingumą. Antrajame skyriuje aptariamas skydo efektyvumas, t. y. ar jis būtų pakankamai efektyvi priemonė, užtikrinanti branduolinio smūgio atrėmimą. Trečiajame skyriuje pateikta analizė apie galimas pasekmes, kurios pasireikštų dėl tokių valstybių kaip Rusija reakcijos. Ir galiausia ketvirtajame skyriuje svarstomos alternatyvos, kurios padėtų išvengti nepageidaujamų padarinių.
Rengiant rašto darbą buvo remiamasi analitiniu – aprašomuoju metodu, t. y. susisteminama visa surinkta medžiaga ir objektyviai pažvelgiama į priešraketinio skydo Lenkijoje ir Čekijoje reikalingumo problematiškumą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai47
Dydis40.75 KB
AutoriusTomas Stankūnas
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaGenerolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Priesraketinis skydas Lenkijoje ir Cekijoje [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 16 puslapių 
  • Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą