Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Socializmas ir socialdemokratija (2)

Socializmas ir socialdemokratija (2)

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Socializmo pradžia. Socializmo šaknys. Žymiausi socializmo atstovai. Pagrindinės socializmo srovės. Socialdemokratijos atsiradimas. Socialdemokratijos plitimas. Socialdemokratų ideologija. Socialdemokratija Lietuvoje. Socialdemokratija šiandien. Išvados.

Ištrauka

Socializmas - tai doktrina, kuri svarbiausiomis vertybėmis laiko socialinę lygybę, solidarumą ir teisingumą. Liberalizmo iššūkį senajai viduramžių santvarkai rėmė ne tik labiausiai suinteresuotas prekybininkų ir pramonininkų elitas, bet ir dauguma eilinių žmonių – valstiečiai ir ypač samdomieji darbininkai. Pastariesiems buvo priimta pagrindinė liberalizmo idėja, kad visi žmonės iš prigimties yra laisvi, lygūs prieš įstatymą ir turi turėti galimybę vystyti savo gabumus (Vitkus G. Politologija). Nemažiau patraukli atrodė ir liberaliosios demokratijos nuostata, kurios nuoseklus įgyvendinimas samdomiesiems darbo žmonėms būtų atvėręs galimybę dalyvauti politikoje, siekti sprendimų, palankių darbininkijai. Todėl iki pat XIX a. vidurio darbininkai buvo aktyvūs liberalizmo doktrinos šalininkai (Didžiojoje Britanijoje net iki 1900 m. daugelis darbininkų profesinių sąjungų lyderių aktyviai rėmė liberalų partiją ir derino savo veiksmus su ja). Taigi socializmo šalininkai pripažįsta beveik visas libealizmo idėjas, tačiau ekonominę lygybę laiko pagrindu visoms kitoms (Letukienė N., Gineika J. Istorija.Politologija).
Jau antroje XIX a. pusėje liberalizmo įtaka darbininkams ėmė silpnėti. Vienas iš pagrindinių liberalizmo teiginių buvo tas, kad politinė valdžia turi kuo mažiau kištis į privačius žmonių reikalus, kuo mažiau juos reglamentuoti. Tuo tarpu samdomojo darbo žmonių, gyvenančių tik iš atlyginimo ir labai priklausančių nuo galimybės susirasti darbo, socialinė būklė buvo pati blogiausia, palyginti su kitomis visuomenės grupėmis. Todėl darbininkija, priešingai liberalizmo nuostatoms, kaip tik iš vyriausybės tikėjosi susilaukti svarios paramos, tuo labiau kad atsivėrė galimybė turėti vyriausybėje savo atstovų. Valstybinio draudimo išmokos netekus darbo, parama skurstantiems, valstybinis darbo sąlygų ir darbo dienos trukmės reglamentavimas ir kt. – šie darbininkų iškelti reikalavimai pasidarė nebesuderinami su liberalizmu ir jo principais.
Pagrindiniai socializmo bruožai:
• Kolektyvizmas ir bendruomeniškumas.
• Bendradarbiavimas ir solidarumas.
• Socialinės klasės.
• Lygybė ir socialinės garantijos.
• Bendruomeninė nuosavybė.
Pagrindinė vertybė, už kurią pasisako socializmas, - tai socialinė lygybė, solidarumas ir teisingumas. O tai yra svarbiausia sąlyga, be kurios neįmanoma pasiekti tikrosios asmens laisvės ir visuotinės gerovės (Letukienė N., Gineika J. Istorija.Politologija).
Socializmas yra viena didžiųjų XIX a. atsiradusių politinių doktrinų, kurios turėjo įtaką visą XX a. Socializmo idėja yra ir esamos visuomenės kritika, ir projektas ją totaliai pertvarkyti pagal iš anksto parengtą planą. Paprastai ji remiasi apeliavimu į gamintojų klasę, ypač į proletariatą. Naują formą socializmas įgijo atsiradus marksizmui, kuris prisistato kaip "mokslinis socializmas" ir ankstesniuosius socializmus įvardija kaip "utopinius" (Schumpeter Joseph., Kapitalizmas, socializmas ir demokratija). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-21
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai8
Dydis53.53 KB
Autoriuseditae
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasDoc. Dr. V. Senkus
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Socializmas ir socialdemokratija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Doc. Dr. V. Senkus
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą