Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Imanuelio Kanto amžinosios taikos koncepcija

Imanuelio Kanto amžinosios taikos koncepcija

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Amžinosios taikos koncepcija I. Kanto filosofijoje. Amžinosios taikos sutartis. Ko reikia Taikos būklei įsteigti. Pilietinė santvarka. Respublika. Laisvų valstybių federacija. Pasaulietinės pilietybės teisė. Amžinosios taikos garantija. Taiką garantuoja gamta. Būdai garantuojantys taiką. Politikos ir moralės sutarimas amžinoje taikoje. I. Kanto reikšmė šiuolaikiniam pasauliui. I. Kantas ir NATO. Amžinosios taikos vizija I. Kanto filosofijoje. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) - "išrinktoji" tauta? I. Kanto taikos sąjungos ir NATO panašumai. Profesorius A. Jokubaitis apie I. Kantą. Taika šiandien. Kelias į taiką nėra lengvas. Europa ir Amerika šiandien, pagal R. Kaganą. Pasaulinė taikos diena Popiežius Jonas Paulius II apie taiką. Popiežius Jonas Paulius II apie taiką. Išvados.

Ištrauka

I. Kantas – žymus XVIII a. vokiečių filosofas, gyvenęs 1724-1804m. Pagrindines savo filosofinės sistemos idėjas I. Kantas išdėstė veikaluose ,,Grynojo proto kritika" (1781m.), ,, Į amžinąją taiką" (1795m.), ,,Praktinio proto kritika" (1788 m.), ,,Sprendimo galios kritika" (1790 m.). I. Kantas padarė didžiulę įtaką šiuolaikiniai filosofinei minčiai, savo amžinosios taikos koncepcijoje kategoriškai pasisakęs prieš karus ir pasiūlęs įkurti pasaulinę valstybių federaciją, tautų sąjungą, kuri yra labai artima šių laikų NATO.
Tačiau I. Kantas nebuvo pirmasis, pasiūlęs taikų gyvenimą ir, kuris įžvelgė karo nelaimes ir jo baisias pasekmes. Jau senovėje žmonės galvojo apie tai, kaip panaikinti žudynes iš visuomenės gyvenimo. Pavyzdžiui, Erazmas Roterdamietis savo traktate ,, Taikos skundas" ragino monarchus padaryti galą karams. XVII a. buvo kilusi idėja sukurti amžinąją taiką valstybių sutartimi, kuriai pritarė žymūs filosofai, tokie kaip Sen Pjeras ir Ž. Ž. Ruso. Tačiau I. Kantas pagrindė neišvengiamybę sudaryti visuotinę taiką. Jis teigė, jog valstybės turėtų imti kurti taikią sąjungą, kaip senovėje žmonės ėmėsi kurti valstybes ir pabrėžė, kad taika yra neišvengiama.
I. Kantas iškėlė mintį sukurti ,,tautų sąjunga". Savo veikale ,, Į amžinąją taiką", jis rašė, kad visos šalys turi susijungti į tautų sąjungą, kuri užtikrintųų taikų valstybių sambuvį. Praėjus maždaug 125 metams, po Pirmojo pasaulinio karo buvo įkurta Tautų sąjunga. Po Antrojo pasaulinio karo Tautų sąjungą pakeitė JT. Galima sakyti, kad I. Kantas buvo JT idėjos krikštatėvis. Filosofas pabrėžė, kad žmogaus protas įpareigoja valstybes atsisakyti ,,naturalios būsenos", pasireiškiančios naujais karais, ir sukurti tarptautinę teisėtvarką, kuri užkirstų kelią karui. Nors kelias i tautų sąjungą yra ilgas, tačiau I. Kantas siūlo siekti visuotinės ir ilgalaikės taikos.
Kadangi šviečiamasis amžius baigėsi karais, trečiojo luomo idėjinių vadų paskelbta proto karalystė virto aukso viešpatavimu, kruvinomis kovomis dėl politinės ir ekonominės hegemonijos, visa tai vis labiau pradėjo dominti I. Kantą, ir į Bazelio taiką, kuri nutraukė Prusijos ir Prancūzijos karą, tačiau nepanaikino priešiškumo ir dėl kurių grėsė nauji susidūrimai, filosofas atsiliepė garsiuoju traktatu ,, Į amžinąją taiką".
Pasak I. Kanto ,, amžinoji taika" atveria žmonijai du galimus sprendimus: ,,arba tarptautine sutartimi nutraukti karus, arba – amžinoji taika ,, milžiniškose žmonijos kapinėse" po naikinamo karo" 1.
I. Kantas propaguoja tarptautinio susitarimo idėją ir siūlo ją kurti, kaip sutartį. Filosofas formuoja sąlygas, atveriančias kelią normaliems valstybių santykiams. Jo teigimu, nei viena taikos sutartis neturėtų būti laikoma tokia sutartimi, jeigu ją sudarius vis tiek išlieka slapta naujo karo galimybė, jog valstybės negali įsigyti kitų valstybių paveldint, mainais, pirkdama arba gaudama dovanų. I. Kantas pasisako prieš skolas, į kitas valstybes šnipų, žudikų siuntimą ir prieš armijas, nes jos kelia grėsmę kitų valstybių saugumui ir sako, kad jos turi visiškai išnykti. Taip pat, filosofas kategoriškai teigia, kad valstybės neturi jėga kištis į kitų valstybių gyvenimą ir valdymą, pasisako už respublikinę valstybės santvarką ir siūlo įkurti laisvų valstybių federacija, kuri garantuotų taiką pasaulyje.
Amžinosios taikos idėja - I. Kanto filosofijos baigiamoji grandis. Savo samprotavimuose filosofas kelia karo panaikinimo klausimą, o amžinoji taika - galutinis visos tarptautinės teisės tikslas ir siūlo politinius principus, kuriais būtų siekiama užmegzti tokius tarptautinius ryšius, kurie padėtų artėti prie amžinosios taikos. Todėl kad ir kokia utopiška būtų amžinoji taika, pasak I. Kanto, jos siekti yra užsienio politikos, vilties imperatyvas.
Savo darbu norėčiau apžvelgti I. Kanto amžinosios taikos idėją. Šio darbo tikslas - kuo nuodugniau ištirti amžinosios taikos koncepciją. Tikslui pasiekti keliu kelis pagrindinius uždavinius: kuo detaliau atskleisti pagrindines I. Kanto mintis, nurodyti pagrindinius amžinosios taikos aspektus, jai keliamas sąlygas, būdus, susieti ją su šiuolaikiniu pasauliu.
Mano naudotos literatūros šiame darbe nėra daug. Pagrindinė literatūra, kuria naudojausi buvo I. Kanto ,,Į amžinąją taiką" ir ,,Politiniai traktatai", taip pat daug idėjų pasisėmiau iš tokių autorių kaip A. Gulyga, N. Putinaitė, padėjo informacija lietuviškose interneto svetainėse. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis45.69 KB
AutoriusRenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasV. Senkus
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFilosofijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Imanuelio Kanto amzinosios taikos koncepcija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 17 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V. Senkus
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą