Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Konservatizmo perspektyvos

Konservatizmo perspektyvos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Konservatizmo ištakos. Konservatizmo dogmatika. Tradicija. Nuosavybė. Autoritetas ir pagarba valdžiai. Laisvė ir lygybė. Religija ir religinių institucijų vertinimas. Konservatizmo perspektyvos: tradicijos tęstinumo problemos. Išvados. Santrauka.

Ištrauka

Konservatizmas yra viena iš trijų pagrindinių politinių ideologijų, dominavusių Vakaruose pastaruosius du šimtmečius; šalia konservatizmo visuomet egzistavo ir kitos dvi ideologijos – liberalizmas ir socializmas. Konservatizmą galime suprasti kaip nepasitikinčio permainomis ir joms nepalankaus individo poziciją (mąstyseną). Galima sakyti, kad kiekviena problema turi savo konservatyvųjį aspektą. Kiekvienoje diskusijoje, kilus ginčams dėl permainų, atsiranda konservatorių, kurie su nepasitikėjimu žvelgia į naujoves. Ypač konservatizmo privalumai išryškėja tada, kai visuomenė, atsigręžusi i praeitį, pradeda skirti ją nuo dabarties. Būtent kai po nepavykusių bandymų, žlugusių vilčių ar praradimų galvojama: o visgi neblogai būta praeityje – jos vertybėmis reiktų daugiau remtis, užuot apgraibomis, per klaidas ieškojus naujų kelių. Tuomet ir grįžtama prie konservatizmo tradicijos.
Tačiau klasikinis konservatizmas šiek tiek pakoregavo savo idėjas ir konservatizmas transformavosi į neokonservatizmą, turintį liberalizmo atspalvių. Kursinio darbo tikslas ir yra aptarti neokonservatizmo susiformavimo priežastis, skirtumus nuo klasikinio konservatizmo, remiantis įvairiais kriterijais. Kaip vieną iš pagrindinių skirtumų galime išskirti du konservatorių požiūrius į ekonomines problemas. Vieni jų, šiuo metu sudarantys daugumą, vengia bet kokių socialinių ir ekonominių reformų, apsiribodami tik pačiu būtiniausiu minimumu. Kiti tvirtina, kad konservatyviosios vyriausybės privalo vykdyti aktyvią ekonominių bei socialinių reformų politiką. Kadangi neokonservatizmas susiformavo konservatizmo idėjų pagrindu, randama ir daug panašumų, kuriuos taip pat paminėsiu, pvz.: abi šios konservatizmo pakraipos laikosi privačios nuosavybės neliečiamumo pozicijos, ir yra socialinės lygybės idėjos priešininkai.
Iškyla keletas konservatyviųjų ideologijų klasifikavimo problemų. Turime galvoje perskyrą tarp konservatorių ideologijų, kurios nepripažįsta tautos idėjos savaimine vertybe, ir tų, kurios į pirmąsias konservatizmo ideologijos principų sąrašo eilutes įrašo tautos idėją. Ji suteikia konservatizmui ryškų nacionalistinį atspalvį.
Norint suvokti esminę šiuolaikinių konservatorių socialinių ir ekonominių pažiūrų evoliucijos svarbą, nagrinėsime perskyrą tarp "apšviestojo" konservatizmo, kuriam būdingos plačios teisiškai pagrįstų socialinių reformų programos, ir tradicinio konservatizmo, kategoriškai neigiančio tokių valstybės veiksmų prasmingumą. Taigi per svarbiausius konservatizmo elementus (tradiciją, nuosavybę, autoritetą, lygybę ir religiją) bandysime išsiaiškinti klasikinio ir šiuolaikinio konservatizmo panašumus ir skirtumus, įterpiant žymesnių konservatizmo filosofų citatas; žinoma daugiausia remiantis E. Burke‘u, kadangi jis konservatizmui svarbus taip, kaip socializmui Marxas ar liberalizmui Millis. Taip pat atkreipsime dėmesį į tradicijos tęstinumo problemą, kadangi pasaulyje konservatizmas iki pat šių dienų išlieka stipria ir įtakinga politine ideologija ir šios ideologijos šalininkai sėkmingai valdo daugelį šiuolaikinių demokratinių valstybių, prisitaikydami prie visuomenėje susiklosčiusių aplinkybių.
Kalbant apie konservatizmo politinę filosofiją, būtina pasakyti, kad egzistuoja daugybė skirtingų šios filosofijos variantų. Pavyzdžiui, sunku suderinti E. Burke’o ir J. de Maistre’o, M. Oakeshott’o ir R. Scruton’o konservatizmo sampratas, todėl į šią ideologiją pažvelgsime iš įvairių pozicijų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-03
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis39.36 KB
AutoriusTusikas
Viso autoriaus darbų58 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAsta Visockaitė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konservatizmo perspektyvos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-10-16 IP: 193.219.61.9
    alina sako

    Geras darbas

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Asta Visockaitė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą