Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Politinė lyderystė (2)

Politinė lyderystė (2)

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Lyderystės reiškinys. Lyderių tipai. Politinio lyderio fenomenas ir jo psichologija. Politinė lyderystė. Politinio lyderio ir jo komandos sąveika. Kas ir kodėl veržiasi į valdžią? Lyderio kelias į valdžią. Politinis lyderis Lietuvoje. Ką reiškia būti lyderiu Lietuvoje? Europos Sąjungai (ES) po balsavimų Prancūzijoje ir Vokietijoje gresia lyderystės krizė. Išvados.

Ištrauka

Lyderystės reiškinys, kaip ir daugelis kitų socialinių reiškinių, yra ganėtinai sudėtingas bei sunkiai išmatuojamas. Daugelis autorių bandė paaiškinti, kokie veiksniai lemia tai, kad vieni žmonės tampa lyderiais, o kiti ne, nuo ko priklauso lyderio veikla organizacijoje, ar gali tas pats žmogus sėkmingai lyderiauti skirtingose situacijose. Įvairūs mokslininkai sistemingai ir įvairiapusiškai tyrinėjo lyderystės reiškinį. Jie neturi vieningos nuomonės, kaip būtų galima įvardinti lyderystę. Dauguma nesutarimų kyla dėl fakto, kad lyderystė yra sudėtingas procesas, sujungiantis lyderį, pasekėjus ir situaciją. Kai kurie lyderystės tyrinėtojai akcentuoja lyderio individualybę, fizinius duomenis, elgesį, kiti analizuoja pasekėjų ir lyderio tarpusavio santykius, dar kiti domisi, kokie situacijos aspektai sąlygoja lyderystės veiksmą arba kaip situacija veikia lyderį.
Nėra žinoma tyrimų, kurie parodytų, kad vadovų lyderiavimas yra nesvarbus. Iki šiol lieka ir turbūt liks neatsakytas klausimas, kuri teorija – bruožų ar situacijos - gali būti vyraujanti, nagrinėjant lyderystės reiškinį. Tačiau mano nuomone, jog šis klausimas tampa mažiau sudėtingas, jeigu lyderystė nagrinėjama konkrečiame kontekste, pavyzdžiui, kontekstualizuojant šalies ar netgi konkrečios politikos mastu. Tokių atliktų tyrimų nepavyko aptikti. Taigi aktuali mokslinė problema gali būti išreiškiama šiuo klausimu – kokia vyraujanti teorija galima būtų grįsti kontekstualizuotą politinio vadovo lyderystės raišką ir ar ši raiška įgyja konkretų kryptingumą tokioje socialinio virsmo šalyje kaip Lietuva?
Lyderystė traktuojama kaip procesas, o ne padėtis, kurią žmogus gali oficialiai užimti organizacijoje (Hughes, Ginnett & Curphy, 1993). Kita vertus, lyderystė suprantama kaip gebėjimas daryti įtaką žmonėms (Vecchio, 1988), kaip asmens jėga, motyvuojanti ir koordinuojanti organizacijos narius siekti organizacijos tikslų (DuBrin, 1995), – vystytis ir tapti politine organizacija.
Akcentuotina ir tai, kad pats politinės organizacijos konceptas transformuoja ir sureikšmina lyderystės fenomeną:
1) lyderystė tokioje organizacijoje tampa masiniu reiškiniu,
2) lyderio vaidmuo nėra pastovus (pvz., pakitusi situacija gali pareikalauti persiorientuoti į vykdytojo vaidmenį).
Politinėje organizacijoje lyderiais gali būti skirtingi žmonės – tai lemia problemos pobūdis, susiklosčiusios aplinkybės, žmogaus kompetencija ir t.t., be to, lyderio vaidmenį spendžiant problemas, kintant situacijai keičia vykdytojo ar atlikėjo vaidmuo (Senge et al, 1994).
Lyderiai yra atsakingi už sukūrimą organizacijų, kuriose žmonės nuolatos plėstų savo sugebėjimus suvokti, grynintų viziją, kitaip tariant, lyderio užduotis – tai mokymosi proceso ir atitinkamų mokymąsi skatinančių aplinkų sukūrimas, idant visi organizacijos nariai galėtų produktyviai spręsti svarbias organizacijos problemas bei lygiagrečiai tobulinti mokymosi gebėjimus (meistriškumą) (Senge, 1990).
Lyderystės tyrimų įvairovė pasaulio moksle ganėtinai didelė; ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-21
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis65.43 KB
Autoriusvaida
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. V. Senkus
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Politine lyderyste (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 26 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • doc. V. Senkus
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą