Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Politologija>Atlantizmo koncepcija

Atlantizmo koncepcija

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Atlantizmo koncepcijos kontraversijos. Atlanto idėjos ir Atlanto aljanso genezė. Atlantizmo skilimas. Ar šiandienos tarptautinių santykių praktikoje išlieka "Vakarai"? Išvados.

Ištrauka

Kaip jau minėjau įvade, atlantizmas yra suprantamas kaip specialūs santykiai tarp JAV ir Didžiosios Britanijos. Kaip teigia Alanas ir Tereza von Altendorfai : " tai terminas, nukaltas Vinstono Churchill‘io ir apibūdinantis britų siekį įtraukti Jungtines Valstijas į politinio stabilumo Europoje palaikymą "
Kalbant apie platesnį atlantizmo supratimą, yra teigiama, kad tai ne tiek amerikiečių-britų abipusis suinteresuotas bendradarbiavimas, kiek Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos tautų kooperavimasis politiniais, ekonominiais bei gynybos klausimais. Nesutarimai dažniausiai kyla dėl šios koncepcijos tikslų. Kartais teigiama apie Europos ir Šiaurės Amerikos kontinentų vienijimąsi pagal bendras vertybes, kartais kalbama apie bandymus Šiaurės Atlanto regioną paversti bendra politine, ekonomine ir saugumo erdve. O labai dažnai kalbama, kaip teigia Buzan‘as, apie saugumo bendriją, į kurią įeina: JAV, Europos Bendrija bei Šiaurės šalys, ir kurioje ginčai tarp narių yra sprendžiami taip, kad nė vienas nebijo arba rengiasi atremti kitų politinius užsipuolimus ar karines atakas .
Yra ir tokių aiškinimų, kur atlantizmas laikomas objektyvia geopolitine erdve, kuri pasižymi Vakarų civilizacijai būdingomis savybėmis: individualizmo, liberalizmo, konstitucionalizmo, žmogaus teisių, lygybės, laisvės, įstatymo viršenybės, laisvos rinkos, bažnyčios atskyrimo nuo valstybės idėjomis. Šios nuomonės šalininkai pripažįsta, kad Europos atlantizmas skiriasi nuo Šiaurės Amerikos atlantizmo, nes skiriasi du svarbiausi Vakarų civilizacijos variantai – Europa ir Šiaurės Amerika. Dar kiti atlantizmą apibūdina kaip JAV hegemonijos ideologiją.
Kaip ir visi tokio masto projektai, taip ir ši koncepcija turi ne tik šalininkų bet ir skeptikų. Taip vadinami atlantoskeptikai stengiasi įrodyti, kad atlantizmas tik teologija, paremta mitu, kad geopolitiniai ir geostrateginiai Europos ir Amerikos interesai yra neatskiriami. Tiek Kagan‘as, tiek Puff‘as, nors ir visai ne skeptikai, jog Vakarų Europos šalys turi gerokai mažiau bendrumų su JAV , nei keturiasdešimt metų skelbė atlantinės civilizacijos lozungai. Svarbiausios vertybė , kurias pripažįsta abu kontinentai išlieka, bet ypač šiuo metu, kai Šaltasis karas jau seniai baigtas, kuo toliau tuo labiau pasaulyje įsivyrauja liberalioji demokratija, ir jau bandoma atsikratyti po Antrojo pasaulinio karo primestos užduoties, esą visos valstybės, vadovaujamo JAV turi eiti viena kryptimi bei siekti to paties tikslo.
Pasak Eisenhowerio, atlantizmas yra keistokas fenomenas, kurį sukūrė du kontinentai - Europa ir Šiaurės Amerika , fenomenas, kuriuo pagrindu susikūrė ir laikėsi kartu daugiau nei puse amžiaus, Atlanto aljansas. Ieškodamas tinkamo atlantizmo apibrėžimo Eisenhower’is mano, kad mums nereikia žvelgti kažkur labai toli atgal į istorija, pagrindas atlantizmo glūdi Vašingtono sutarties išvakarėse. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-09-07
DalykasPolitologijos kursinis darbas
KategorijaPolitologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis18.05 KB
Autoriuslola
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atlantizmo koncepcija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą